مربای بهار نارنج دارای خواص بسیار زیادی است. نارنج میوه ای است که از شکوفه تا میوه اش قابل استفاده و مفید است. طبع بهار نارنج گرم و خشک است و برای افرادی با طبع سرد بسیار مناسب است. این گیاه سرشار از ویتامین های ب و ث و دی است. از خواص بهار نارنج می توان به خوش اخلاق شدن، دفع سنگ کلیه، آرامش، تنظیم تپش نامنظم قلب و خواص بسیار زیاد دیگر باعث شده از این گیاه از شکوفه تا میوه استفاده های زیادی مانند شربت و مربا و… شود. برای تهیه این مربا از شکوفه یا همان گل بهار نارنج استفاده می کنیم که شما می توانید از این شکوفه ها در حد چند پر در چای خود نیز استفاده کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه مربای بهار نارنج را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه مربای بهار نارنج

بهار نارنج500 گرم
شکر1 کیلو
آب3 لیوان
آب نارنج یا آب لیمو ترش4 ق غذاخوری

طرز تهیه مربای بهار نارنج

مرحله اول: آماده کردن مواد لازم

بهار نارنج را می توانید از عطاری ها تهیه کنید یا اگر در شهر هایی مثل شیراز و شمال و… که بهار نارنج در آن رشد می کند می توانید شکوفه های آن را از درخت چیده و تازه از آن استفاده کنید. آب نارنج یا لیمو را گرفته و در ظرفی بریزید.

مرحله دوم: پخت مربای بهار نارنج

در یک قابلمه آب می ریزیم و روی شعله گذاشته تا جوش بیاید وقتی آب جوش آمد بهار نارنج ها را اضافه کرده و 2 تا 3 دقیقه بجوشد سپس آبکش می کنیم این کار را 3 بار انجام دهید تا تلخی بهار نارنج ها از بین برود سپس می ذاریم 5 دقیقه دیگر بجوشد و سپس نصف استکان آب نارنج هم اضافه می کنیم تا سفید شود دوباره آبکش می کنیم و زیر شیر آب می گیریم. آب و شکر را مخلوط می کنیم و روی حرارت ملایم گذاشته تا زمانی که شکر آب شود. بهار نارنج ها را اضافه کرده و می ذاریم تا جوش بیاید. درب قابلمه را گذاشته و شعله را ملایم کرده و حدود 20 دقیقه صبر می کنیم تا مربا جا بیفتد. سپس آب نارنج یا لیمو را اضافه کرده و می ذاریم 5 دقیقه جوش بخورد تا شکرک نزند. بعد از مدت زمان گفته شده مربا را در همان ظرف گذاشته تا خنک شود.

فوت و فن های طرز تهیه مربای بهار نارنج

  1. بهتر است در تمام مراحلی که درب قابلمه را می زارید از یک پارچه به روی درب یا یک دمکنی استفاده کنید.
  2. بهتر است از بهار نارنج تازه که عطر و طعم بهتری دارد استفاده کنید البته از بهار نارنج خشک شده هم می توانید استفاده کنید.
  3. ب دلخواه می توانید از زعفران برای خوشرنگ شدن مربا نیز استفاده کنید.
1.5/5 - (2 امتیاز)

دسته بندی شده در: