مربا کامکوات یکی از مربا های متنوع است که با استفاده از میوه کامکوات یا همان پرتقال مینیاتوری تهیه می شود و طعم و عطر جذابی دارد. کامکوات در مناطق شمالی ایران کاشته و برداشته می شود از خواص آن می توان به بهبود گلودرد، ضد سرطان، کاهش وزن، حفظ سلامت سلول ها و… اشاره کرد. از این مربای خوشمزه می توانید در وعده صبحانه خود استفاده کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه مربا کامکوات را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

کامکوات1 کیلو
شکر1 کیلو
آب3 لیوان
زعفران دم کرده یا گلاببه میزان دلخواه
جوهر لیمو یا لیمو ترشکمی

طرز تهیه مربا کامکوات

مرحله اول: گرفتن تلخی کامکوات ها

کامکوات ها را با آب بشورید و با چاقو از وسط نصف کنید و هسته های آن را جدا کنید. در ادامه کامکوات ها را در یک قابلمه حاوی آب جوش بریزید و دو دقیقه صبر کنید سپس از قابلمه آن را خارج کنید و در آبکش بریزید و روی آن آب سرد بریزید.

مرحله دوم: قرار دادن کامکوات ها در مخلوط آب و یخ

برای اینکه تلخی پوست کامکوات ها گرفته شود برای سه بار عمل بالا را انجام دهید تا مربای شما تلخ نشود. بعد از اینکه سه بار این کار را انجام دادید بزارید کامکوات ها به مدت یک ساعت در مخلوط آب و یخ باقی بماند.

مرحله سوم: جوشیدن مربا

در یک قابلمه 3 لیوان آب بریزید و شکر را به آن اضافه کنید و روی حرارت قرار دهید تا شکر حل شود و بزارید به مدت 10 دقیقه بجوشد. در این مرحله زعفران را اضافه کنید سپس کامکوات ها را نیز یفزایید و بزارید به مدت 50 دقیقه کامکوات ها در مخلوط آب و شکر بجوشد.

مرحله چهارم: اضافه کردن جوهر لیمو

برای اینکه مربای شما شفاف شود در حین جوشیدن با یک قاشق کف روی مربا را جدا کنید. در آخر جوهر لیمو یا چند قطره لیمو را اضافه کنید تا مربای شما برای مدت بیشتری قابل استفاده باشد و کپک نزند.

فوت و فن های طرز تهیه مربا کامکوات

  1. از هل نیز برای عطر مربا می توانید استفاده کنید اما اگر از زعفران استفاده کنید هم رنگ و هم طعم مربای شما بهتر خواهد شد.
  2. اگر مربا را برای مدت طولانی نمی خواهید نگهداری کنید نیازی به اضافه کردن جوهر لیمو نیست.
  3. برای اینکه مربای سالم تری داشته باشید می توانید از عسل به جای شکر استفاده کنید.
5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: