بورک جزو غذا های ملل می باشد و مخصوص کشور ترکیه است. این غذا تشکیل شده از یک خمیر مخصوص است که داخل آن از مواد غذایی مختلف استفاده میشود. یکی از انواع بورک ها، بورک اسفناج و پنیر است. اسفناج منبعی غنی از آهن است و پنیر ها تامین کننده مواد لبنی مورد نیاز در یک وعده غذایی سالم می باشند. برای یاد گرفتن بورک اسفناج و پنیر با خمیر خانگی، این غذای مقوی خوشمزه و جذاب با آشمزی همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه بورک اسفناج و پنیر:

اسفناج۴۰۰ گرم
شیر½ لیوان
پیاز۱ عدد بزرگ
سیر۲ حبه
پنیر خامه ای۲ قاشق غذا خوری
پنیر پیتزا۲۰۰ گرم
زعفران دم کرده۱ قاشق غذا خوری
نمک و فلفل سیاه و زرد چوبه1 قاشق غذا خوری از هر کدام
زردچوبه و روغنبه مقدار کافی
کنجدبه مقدار کافی
زرده تخم مرغ1 عدد

مواد لازم برای خمیر بورک:

آرد سفید270 گرم
نمک1/4 قاشق چایخوری
آب210 میلی لیتر
روغن نباتی60 میلی لیتر
سرکه5 میلی لیتر

دستور پخت بورک اسفناج و پنیر با خمیر خhنگی

مرحله اول آماد سازی خمیر بورک:

برای آماده کردن خمیر بورک ابتدا آرد و نمک رو حدودا سه بار الک می کنیم تا آرد سبک شود بعد آب روغن و سرکه رو مخلوط کرده و به آرد می افزاییم مخلوط میکنیم تا خمیری داشته باشیم که به دست نچسبد. جذب رطوبت آرد ها با هم متفاوت هستند پس اگر خمیر شل بود مقدار کمی آرد اضافه می کنیم تا به بافت دلخواه برسیم. وقتی به این مرحله رسیدیم نیم ساعت خمیر را ورز می دهیم بعد داخل ظرفی که با روغن چرب شده می گذاریم با نایلون پوشش می دهیم و به مدت دو ساعت در یخچال استراحت می دهیم. بعد از دو ساعت کمی خمیر را ورز میدهیم حالا خمیر ما آماده استفاده است.

مرحله دوم آماده سازی اسفناج:

برای این غذا بهتر است از اسفناج های لطیف تر استفاده کنیم، اسفناج ها رو پاک کرده و ضد عفونی می کنیم، روی پارچه پهن می کنیم تا آب اضافی آن گرفته شود حالا اسفناج ها رو خورد می کنیم. بدین صورت اسفناج آماده درست کردن مواد میانی است.

مرحله سوم آماده سازی مواد میانی بورک:

پیاز و سیر را به صورت نگیی خورد کرده و سرخ میکنیم. بعد از اینکه طلایی شد اسفناج شسته و خورد شده رو به پیاز می افزاییم و اجازه میدهیم اسفناج نرم و پخته شود حالا به روغن موجود در تابه نمک،فلفل و زردچوبه رو اضافه می کنیم کل مواد را با هم تفت می دهیم حالا به ترتیب دو نوع پنیر رو هم اضافه می کنیم و اجازه می دهیم این مواد با شعله کم به قوام مورد نیاز برسد.

مرحله چهارم آماده کردن رومال بورک:

شیر و زعفران و زرده تخم مرغ را را برای روی خمیر ها با هم مخلوط می کنیم تا بورک بعد از پخت علاوه بر خوشمزگی شکلی زیبا هم داشته باشد.

مرحله پنجم پیچیدن بورک اسفناج:

میز کار را آرد پاشی می کنیم. خمیر را با وردنه مناسب به نازکی خمیر نان لواش پهن می کنیم. از مواد آماده شده به صورت نواری روی خمیر می گذاریم و خمیر را رول می کنیم حالا چیزی شبیه به رولت داریم این رول را به حالت حلزونی در تابه می گذاریم حالا با استفاده از یک قلمو خمیر را با مواد رومال پوشش داده و از کنجد جهت تزیین استفاده می کنیم.

مدل دیگر خمیر باز شده را به شکل مستطیل برش می دهیم از مواد میانی روی خمیر می گذاریم و رول می کنیم این هم به مدل سیگارتی معروف است.

بورک را داخل فری که از قبل با دمای 180درجه سانتی گراد داغ شده می گذاریم تا زمانی که هم زیر و هم روی بورک طلایی شود می پزیم.

بورک اسفناج و پنیر با خمیر خانگی

نکات مهم و فوت و فن های بورک اسفناج و پنیر با خمیر خانگی

  1. در صورت کمبود وقت می توانید از خمیر های آماده موجود در بازار استفاده کنید.
  2. در صورت تمایل میتوانید از مقداری پنیر پارمزان هم داخل مواد میانی استفاده کنید که طعمی عالی به غذا می دهد ولی در رسپی اصلی وجود ندارد.
  3. در صورتیکه که به جوزهندی حساسیت ندارید برای عطر بهتر بورک کمی داخل مواد میانی بریزید.

4.7/5 - (3 امتیاز)

دسته بندی شده در: