گلاب خانگی که عطر و طعم بهتری نسبت به گلاب های صنعتی دارد و هم خیال شما از بابت خالص و سالم بودن آن کامل است. گلاب سرشار از ویتامین C، ویتامین E، تانن، پکتین، سیترنلول، گرانتول، استاروپنین و فنیل اتانول می باشد و دارای ترکیبات مفیدی مانند ترپن ها، گلیکوزیدها، فلاوونوئیدها، آنتوسیانین ها و… است.
از گلاب برای تهیه شربت گلاب، انواع کیک و شیرینی، انواع مربا، شله زرد، حلوا و چای گلاب استفاده می کنند. مهم ترین خاصیت گلاب آرام بخش بودن آن است و به همین علت از آن در مراسم های سوگواری استفاده می کنند. در ایام امتحانات نیز برای تقویت قوای عمومی و تجدید انرژی در بدن از گلاب استفاده کنید. گلاب یک آب طعم دار است که از خیساندن گلبرگ های گل رز یا محمدی در آب تهیه می شود. این بخش هیدرولیک از تقطیر گلبرگ های محمدی است که محصول جانبی تولید روغن گل محمدی برای استفاده در عطر است. امروز در آشمزی طرز تهیه گلاب خانگی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه گلاب خانگی

گل محمدیبه مقدار دلخواه
آببه میزان لازم

طرز تهیه گلاب خانگی

مرحله اول: ریختن گل محمدی در قابلمه

برای تهیه گلاب در خانه یک قابلمه متوسط که گود باشد را بر می دارید و روی گاز قرار دهید. یک کاسه که درون قابلمه جا شود و اطرف آن تا حدی فضای خالی باقی بماند را برداشته و درون قابلمه قرار می دهیم. گل محمدی ها را در فضای خالی بین قابلمه و کاسه قرار می دهیم. مقداری آب را روی گل ها می رزیم تا حدی که به بیش از نصف ارتفاع کاسه برسد.

مرحله دوم: تهیه گلاب

درب قابلمه را برعکس روی قابلمه بزارید سپس چند قالب یخ را روی درب قرار دهید فقط حواستان باشد مقدار یخ ها آن قدر زیاد نباشد که از سوراخ روی درب وارد قابلمه شود. وقتی یخ ها آب شد یخ های دیگری را روی درب قرار دهید این کار را به قدری انجام دهید تا آب روی گل ها تمام شود. اگر قابلمه شما متوسط باشد حدودا دو ساعت زمان لازم است تا گلاب در کاسه جمع شود و اگر قابلمه شما کوچک تر باشد این زمان کم تر خواهد بود. بعد از مدت گفته شده درب قابلمه را برداشته و گلاب شما در کاسه جمع آوری شده است آن را از صافی رد کنید و در شیشه یا ظرزف مناسب ریخته و در جای خنک نگه داری کنید.

فوت و فن های طرز تهیه گلاب خانگی

  1. لازم نیست گل ها رو بشورید، فقط کافیه داخل قابلمه بریزید(ترجیحا قابلمه ای که خیلی استفاده نمی کنید و از رده خارج شده، چون بعد از پخت ممکن است سیاه بشود) بعد تا روی گل ها آب می ریزید، روی اون سه پایه سبد یا هر چیز دیگه ای که باعث بشود گل ها بالاتر نیایند و همچنین کاسه ای که بشود روش بزارید، بعد هم در قابلمه را برعکس بزارید، شعله را متوسط کنید و یکی دو ساعتی بزارید قل بخورد.
  2. در طی این مدت هم چند بار یخ روی در قابلمه بزارید که بخار آب بیشتری داخل کاسه جمع شود.
  3. استفاده از گل محمدی تازه بهتر است اما در صورت نداشتن گل محمدی تازه می توانید از خشک شده آن نیز استفاده کنید.
  4. در هنگام خرید گل محمدی خشک شده از عطاری ها حواستان باشد که گل محمدی پر رنگ باشد و به زردی نزند.
3.8/5 - (6 امتیاز)

دسته بندی شده در: