دمپخت ماش با گوشت و مرغ یکی از دمپخت هایی است که شما می توانید آن را با گوشت و یا مرغ تهیه و میل کنید. از خواص ماش می توان به غنی از آنتی اکسیدان ها، ویتامین B1، ویتامین B2، ویتامین B3، ویتامین B5، ویتامین B6، فولات، منگنز، منیزیم، آهن، پتاسیم، مس، روی، سلنیوم، فیبر، پروتئین و اسید آمینه های ضروری مانند فنیل آلانین، لوسین، ایزولیزین، والین، لیزین و آرژنین است و از همین رو خواص ماش بسیار فراوان است. ماش که با نام‌های دیگر مونگ، مونگگو شناخته می‌شود، گونه‌ای گیاهی از خانواده حبوبات است. ماش عمدتاً در شرق، جنوب شرق و جنوب آسیا کشت می شود. ماش به عنوان یک ماده در غذاهای شور و شیرین استفاده می شود. امروز در آشمزی طرز تهیه دمپخت ماش با گوشت و مرغ را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه دمپخت ماش با گوشت و مرغ

گوشت گوسفندی یا مرغنیم کیلو
برنج2 پیمانه پلوپز
ماش1 پیمانه
شوید100 گرم
پیاز1 عدد
زردچوبه و نمک و فلفلبه میزان لازم

طرز تهیه دمپخت ماش با گوشت

مرحله اول: خیساندن ماش و برنج

ماش را از شب قبل باید خیس کنید تا نفخ آن گرفته شود. برای این کار ابتدا ماش را پیمانه زده و در سینی ریخته و آن را پاک کنید سپس چند بار با آب بشویید تا گرد و خاک آن گرفته شود در ادامه کمی آب در آن باقی بزارید تا خیس بخورد. چند ساعت مانده به پخت برنج برنج را پاک کرده و بشورید سپس به اندازه 4 پیمانه در آن آب بریزید و کمی نمک در آن بریزید و آن را کنار بزارید.

مرحله دوم: ترکیب کردن و پختن مواد

پیاز را پوست کنده و آن را رنده کنید. یک تابه را روی شعله گذاشته و پیاز ها به تابه اضافه کرده و صبر کنید تا کمی آب آن گرفته شود سپس کم روغن به آن اضافه کرده ون پیز ها را تفت دهید وقتی کاملا سرخ شد گوشت را اضافه کنید و به خوبی تفت دهید سپس ادویه ها را اضافه کرده و صبر کنید تا به خوبی در گوشت جا بگیرد و گوشت طعم دار شود. مقداری آب را به گوشت اضافه کرده و درب ظرف را بزارید و صبر کنید کمی بپزد سپس ماش را نیز اضافه کرده و بزارید کمی روی حرارت باشد.

مرحله سوم: تهیه برنج دمپخت

برنج را که از نیم ساعت قبل خیس خورده به مواد داخل قابلمه اضافه کرده و صبر کنید تا آب آن به خوبی خشک شود سپس برنج را دم بزارید. درب قابلمه را روی آن گذاشته و یک شعله پخش کن را زیر شعله قرار دهید.

طرز تهیه دمپخت ماش با مرغ

مرحله اول: خیساندن ماش و برنج

مانند مرحله اول طرز تهیه دمپخت ماش با گوشت می باشد.

مرحله دوم: ترکیب کردن و پختن مواد

در این مرحله پیاز را پوست گرفته و در تابه بریزید تا آب آن گرفته شود سپس کمی روغن به آن اضافه کرده و پیاز را سرخ کنید سپس مرغ خرد شده را اضافه کرده و سرخ کنید در ادامه کمی آب و رب گوجه اضاقه کرده و هم بزنید سپس می توانید در صورت علاقه به آن هویج نیز بیفزایید. در اخر نمک و ادویه ها را اضافه کنید.

مرحله سوم: تهیه برنج دمپخت

این مرحله نیز مانند مرحله سوم طرز تهیه دمپخت ماش با گوشت است.

فوت و فن های طرز تهیه دمپخت ماش با گوشت و مرغ

  1. مراقب باشید در هنگام اضافه کردن برنج آب گوشت زیاد نباشد چون اگر زیاد باشد باعث شفته شدن برنج می شود.
  2. می توانید ده دقیقه مانده به خاموش کردن دمپخت مقداری زعفران نیز به آن اضافه کنید.
Rate this post

دسته بندی شده در: