خورش گوشت لوبیا کاشانی یکی از خورش های اصیل و سنتی شهر کاشان است. این خورش چلو گوشت یک غذای 400 ساله است که در کاشان پای ثابت نذری ها و مهمانی ها است. حاج رضا عشق آبادی حدود ۱۰۰ سال قبل، روش جدیدی برای طبخ این غذا به کار برد که شامل افزودن نعنا داغ، سرکه و شیره به آن بود، با این باور که گرمی شیره، سردی لوبیا را تعدیل می‌کند ، البته این روش کاملا اختیاری و به سلیقه ی شما بستگی دارد. این غذای سنتی در سال ۱۳۹۶ در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور ثبت شد. در تهیه این غذا از گوشت بدون استخوان، پیاز، لوبیا سفید، دارچین و زعفران و البته دنبه ی فراوان استفاده می شود. برای تهیه این خورش پیاز و گوشت و دارچین و دنبه به مدت ۵ تا ۶ ساعت بجوشد و قل بزند و عطر و مزه ها با هم ترکیب شوند. اسم دیگر این غذا گوشت لوبیاب است. امروز در آشمزی طرز تهیه خورش گوشت لوبیا کاشانی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه خورش گوشت لوبیا کاشانی

گوشت گوسفندینیم کیلو
لوبیا سفید2 و 1/2 لیوان
پیاز2 عدد
زردچوبه، فلفل سیاه، نمکبه میزان لازم

طرز تهیه خورش گوشت لوبیا کاشانی

مرحله اول: آماده کردن مواد لازم

از شب قبل لوبیا سفید را پیمانه زده و در سینی بریزید سپس آن را پاک کنیدو در ادامه با آب بشورید و در آخر مقداری آب در آن باقی گذاشته تا خیس بخورد بهتر است لوبیا را برای 12 ساعت خیس کنید تا راحت تر پخته شود و نفخ آن گرفته شود. پیاز را با چاقو پوست می گیریم و خرد کنید.

مرحله دوم: تفت دادن مواد

یکی از پیاز ها را با گوشت گوسفندی تفت می دهیم و هم می زنیم سپس ادویه ها را اضافه کرده و تفت می دهیم. لوبیا سفید ها را که از قبل خیس خورده به پیاز ها اضافه می کنیم و کمی آب در آن ریخته و درب قابلمه را گذاشته تا جوش بیاید. در ادامه دارچین و نمک را به آن اضافه کرده و درب قابلمه را گذاشته و شعله گاز را روی حرارت ملایم قرار داده و بزارید یک ربع تا نیم ساعت بپزد و مزه بگیرد. وقتی خورش به خوبی لعاب دار شد غذای شما آماده است.

فوت و فن های طرز تهیه خورش گوشت لوبیا کاشانی

  1. برای تهیه این غذا بهتر است از گوشت گوسفندی بدون استخوان استفاده کنید.
  2. برای سرو این غذا می توانید از شوید پلو استفاده کنید یا این خورش را با نان میل کنید.
  3. برای خوشمزه تر شدن این خورش می توانید از دنبه گوسفندی نیز استفاده کرده و آن را خوش طعم تر کنید.
  4. استفاده از پودر دارچین این غذا را تیره می کند و باید از چوب دارچین استفاده کنید همچنین دارچین باعث گرفتن بوی گوشت می شود.
4/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: