مربای پرتقال یکی از خوش طعم ترین و پرخاصیت ترین مرباها است. از خواص مربای پوست پرتقال می توان به درخشان کننده پوست، حاوی ویتامین های مختلف و… اشاره کرد. بوی پرتقال به قدری عالی است که در هنگام پخت این مربا فضای خانه را در بر می گیرد. مربای پرتقال را می توان به چند روش تهیه کرد که این روش ها شامل تهیه مربا پرتقال حلقه ای، مربای پرتقال بدون پوست و با پوست اشاره کرد. امروز در آشمزی طرز تهیه مربای پرتقال را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه مربای پرتقال

پرتقال1 کیلو
شکر1 و 1/2 کیلو
آبلیمو1 ق غذاخوری

طرز تهیه مربای پرتقال حلقه ای

مرحله اول: آماده کردن مواد لازم و حلقه ای کردن پرتقال

پرتقال ها را با آب بشویید و رنده را آورده و پرتقال ها را حلقه ای کنید. این کار را با دست نیز می توانید انجام دهید. پرتقال های حلقه ای شده را در ظرفی ریخته و روی آن را آب سرد بریزید. پرتقال ها را در یخچال قرار داده و بزارید به مدت 24 ساعت در یخچال بماند در این مدت چند بار آن را از یخچال خارج کرده و آب آن را خالی کرده و آب جدید به آن بیفزایید سپس دوباره در یخچال قرار دهید این کار را 5 الی 6 بار انجام دهید.

مرحله دوم: اضافه کردن پرتقال ها به آب جوش

قابلمه ای را از آب پر کنید و آن را روی شعله قرار دهید و صبر کنید تا آب جوش بیاید. پرتقال ها را در آب جوش آمده بریزید و 5 تا 6 دقیقه زمان دهید به خوبی بجوشد این کار باعث می شود تا تلخی پوست پرتقال به خوبی گرفته شود.

مرحله سوم: اضافه کردن شکر

پرتقال ها را از قابلمه خارج کرده و در آبکش بریزید تا آب آن گرفته شود. یک قابلمه را برداشته و پرتقال ها را به آن اضافه کنید در ادامه شکر را لا به لای پرتقال ها بریزد. به مدت یک شب آن را در یخچال قرار دهید تا شکر به خوبی در پرتقال حل شود.

مرحله چهارم: پختن مربای پرتقال حلقه ای

قابلمه را بعد از گذشت 12 ساعت قابلمه را از یخچال خارج کرده و روی شعله قرار دهید. وقتی مربا جوش آمد و قوام شد قوام شدن یعنی مربا غلیظ شود زیر شعله را خاموش کرده و صبر کنید تا خنک شود.

طرز تهیه مربای پرتقال کامل با پوست

مرحله اول: شستن پرتقال و آماده کردن مواد لازم

پرتقال ها را در سینک ریخته و شیر آب را باز کنید. با استفاده از یک اسکاج کمی روی پوست پرتقال بکشید. خیلی محکم این کار را انجام ندهید وقتی شما پرتقال ها را با اسکاج بشورید هم کاملا تمیز می شود و هم کمی از تلخی پوست آن کم می شود.

مرحله دوم: ریختن پرتقال ها در آب سرد

پرتقال ها را به صورت درسته در یک کاسه که در آن آب سرد ریخته اید قرار دهید. یک قابلمه را آب ریخته و روی شعله قرار دهید گاز را روشن کرده و روی حرارت ملایم بزارید تا آب جوش بیاید. پرتقال ها را از آب سرد در آورده و در آب جوش بریزید و بزارید به مدت 10 دقیقه در آب جوش بماند توجه داشته که در این 10 دقیقه درب قابلمه را نزارید. دوباره پرتقال ها را در آورده و در آب سرد قرار دهید و بعد از مدت گفته شده دوباره در اب جوش قرار دهید این کار را حدود 4 بار انجام دهید. بعد از طی این مراحل پوست پرتقال را کمی بکنید و تست کنید که تلخ نباشد اگر تلخ بود باز مراحل را انجام دهید.

مرحله سوم: گرفتن تلخی پرتقال

پرتقال ها را در آب سرد ریخته و به مدت 4 تا 5 ساعت در آن قرار دهید و چند بار در طی این مدت آب آن را عوض کنید. ته پرتقال را سوراخ کنید تا بعد از اضافه کردن شکر مزه دار شود. در یک ظرف پرتقال ها را ریخته و لا به لای آن شکر اضافه کنید و به مدت 4 ساعت بزارید استراحت کند. دو لیوان اب به آن اضافه کرده و بزارید یک شب تا صبح استراحت کند.

مرحله چهارم: پختن مربای پرتقال درسته

قابلمه را از یخچال در آورده و روی شعله قرار دهید تا جوش بیاید سپس کف های آن را جدا کنید. تقریبا بعد از دو ساعت مربای شما آماده است و اگر دوست داشتید می توانید به آن گلاب یا هل نیز اضافه کنید.

فوت و فن های طرز تهیه مربای پرتقال

  1. برای تهیه این مرا بهتر است از پرتقال خونی و نیز پرتقالی که پوست آن نازک باشد استفاده کنیدچون این گونه پرتقال ها هسته کمتری دارند و نیاز به جدا کردن هسته نیست.
  2. در آخر کار می توانید یک قاشق آبلیمو برای خوش طعم تر شدن مربا به آن اضافه کنید.
  3. اگر می خواهید مربای شما شفاف تر شود وقتی مربا جوش آمد و کف کرد کف آن را با قاشق بردارید.
2.5/5 - (4 امتیاز)

دسته بندی شده در: