شربت ریحان که با ریحان بنفش تهیه می شود گزینه جالبی برای روز های در پیش تابستان است. رنگ زیبای این شربت که بنفش است بسیار قشنگ است و می توان از آن در پذیرایی های خاص نیز استفاده کرد. در صورت استفاده از شکر این شربت طبعی معتدل و از گرم و خشکی آن کاسته می‌شود و در صورت اضافه نمودن هل و عسل، طبیعت آن گرم تر می‌گردد. این شربت دارای ویتامین های E و C بوده و خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن  می‌شود. همچنین باعث رفع زخم های دهانی و گلو شده همچنین ورم گلو و لوزه را رفع می کند. این شربت موجب تقویت و آرامش قلب و اعصاب و رفع تپش قلب می‌شود از استرس، اضطراب و دلشوره پیشگیری می‌کند ریحان همچنین ضدنفخ و بادشکن است. امروز در آشمزی طرز تهیه شربت ریحان را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه شربت ریحان

ریحان250 گرم
هلچند عدد
شکر1 پیمانه
آبجوش1 لیتر
گلاب1/4 پیمانه
لیمو ترش2 عدد

طرز تهیه شربت ریحان

مرحله اول: آماده کردن ریحان

ریحان را پاک کنید و با آب چند بار بشویید سپس روی یک دستمال تمیز بریزید تا خشک شود. آب را در کتری ریخته و روی گاز بزارید تا جوش بیاید. یک ظرف کاسه ای شکل که دارای درب است را برداشته و ریحان ها را در آن بریزید سپس آب جوش را با احتیاط روی ریحان ها بریزید تا رنگ ریحان ها در آب جوش در بیاید.

مرحله دوم: اضافه کردن شکر

هل را به ریحان ها اضافه کرده سپس شکر را نیز اضافه کنید کمی هم بزنید و در ادامه درب ظرف را ببندید و به مدت 20 دقیقه بزارید بمونه تا ریحان ها به خوبی رنگ پس دهند.

مرحله سوم: اضافه کردن آبلیمو و گلاب

بعد از 20 دقیقه درب ظرف را برداشته و چند قطره آبلیمو به آن اضافه کنید تا رنگ آن کمی صورتی شود. در آخر گلاب را به شربت اضافه کنید به این ترتیب شربت شما آماده است آن را به مدت 2 ساعت در یخچال بزارید تا کاملا خنک شود چون این شربت وقتی خنک می شود طعم بی نظیری می گیرد.

فوت و فن های طرز تهیه شربت ریحان

  1. برای تهیه این شربت می توان از ریحان بنفش و سبز استفاده اما اگر فقط از ریحان سبز استفاده کنید دیگر شربت شما رنگ بنفش نخواهد شد.
  2. می توانید شکر را از دستور پخت حذف کرده و به آن عسل بیفزاید که این شربت را سالم تر می کند.
  3. برای تزیین می توانید از قالب های یخ شکل دار و گل ریحان نیز استفاده کنید.
  4. زمان میل کردن این شربت می توانید از خاکشیر و تخم شربتی نیز در آن استفاده و نوش جان کنید.
5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: