قطاب کرمانی خوشمزه یکی از شیرینی های معروف و قدیمی ترین شیرینی ایرانی است. این شیرینی سوغاتی پر طرفدار و خاص شهر های یزد و کرمان محسوب می شود که امروز می خواهیم قطاب از نوع کرمانی را آموزش دهیم. شاید برای شما سوال بشود که آیا قطاب یزدی با کرمانی فرق دارد جواب بله اما شباهت های این دو شیرینی کم نیست. این نوع از قطاب که به دوره هخامنشیان به وجود آمده در دو نوع پسته ای و گردویی یا مخلوط آن دو تهیه و میل می شود. چیزی که باعث دلچسب شدن این شیرینی می شود بوی هل و دارچین و گلاب این قطاب است که آن را وسوسه انگیز تر می کند. این قطاب را همانند قطاب یزدی می توانید با پودر قند تزیین کنید یا اگر از پودر قند خوشتان نمی آید می توانید ساده میل کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه قطاب کرمانی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه قطاب کرمانی

آرد سفید2 پیمانه
روغن جامد1/2 پیمانه
ماست1/2 پیمانه
بکینگ پودر1 ق چای خوری
زرده تخم مرغ1 عدد
پودر نارگیل100 گرم
پودر دارچین1 ق چای خوری
هل1 ق چای خوری
گلاب1/2 پیمانه
پودر بادام یا پسته150 گرم
شکر100 گرم
پودر قندبه مقدار دلخواه برای تزیین

طرز پخت قطاب کرمانی

مرحله اول: آماده کردن و ترکیب کردن مواد اولیه

تخم مرغ و ماست را حتما از قبل از یخچال خارج کنید تا هم دمای محیط شود این باعث می شود مواد با یکدیگر بهتر مخلوط و یکدست شوند. حالا بیکینگ پودر را با ماست مخلوط کنید و با قاشق اندکی هم بزنید و آن را کنار گذاشته تا حباب دار شود. سپس زرده تخم مرغ را از سفیده آن به طور کامل جدا کنید و در یک ظرف ریخته و روغن را به آن اضافه نمایید مواد را به خوبی هم بزنید. به سراغ ماست و بیکینگ پودری که گذاشته بودید حباب دار شود رفته و آن را به مخلوط زرده تخم مرغ و روغن اضافه کنید و با یک قاشق آن را هم بزنید. آرد را به مقدار گفته شده با قاشق داخل پیمانه به میزان 2 پیمانه بریزید؛ آن را الک کنید تا شفاف شود. آرد را کم کم به مواد مخلوط شده اضافه کنید و با دست آن را ترکیب کنید این کار را تا زمانی که خمیری نرم بدست آید ادامه دهید. خمیر را داخل نایلون بریزید و به مدت زمان یک ساعت در یخچال بزارید تا خمیر شما استراحت کند. در این زمانی که خمیر در حال استراحت است شما باید مواد میانی آن را آماده کنید.

مرحله دوم: آماده کردن و ترکیب کردن مواد میانی

اگر گلاب یا پودر نارگیل داخل یخچال بود قبل از شروع پخت آن ها را از یخچال خارج کنید تا هم دمای محیط شود. پودر نارگیل و پودر دارچین و همین طور پودر بادام یا پسته هر کدام که را دوست دارید در لای قطاب شما باشد را انتخاب کرده و اضافه کنید. گلاب را به مواد پودری اضافه کنید تا از حالت پودری خود خارج شود و خمیری شود.

مرحله سوم: پهن کردن و ورز دادن خمیر استراحت داده شده

خمیر را با وردنه به ضخامت 3 میلی متر پهن کنید و با قالب دایره ای قالب بزنید. با قاشق چای خوری مقدار کمی از مخلوط مواد میانی تهیه شده را بردارید و وسط خمیر قرار دهید. دو طرف خمیر را شبیه نیم دایره روی هم قرار دهید و از یکح طرف شروع به چسباندن دو طرف کنید.

مرحله چهارم: پخت شیرینی قطاب کرمانی

تابه را روی گاز قرار دهید و روغن سرخ کردنی را درون تابه بریزید بزارید روغن داغ شود اگر روغن به مقدار کافی گرم نشده باشد قطاب شما به تابه میچسبد و شیرینی شما خراب می شود. حالا قطاب ها را در تابه قرار دهید تا سرخ شود بعد از سرخ شدن درون صافی بریزید تا روغن اضافی از آن جدا شود. بعد از اینکه به طور کامل خنک شد آن به پودر قند آغشته کنید.

پخت قطاب کرمانی با فر

قطاب هایی که که از قبل پیچیده بودید و آماده کرده بودید را در فر از قبل گرم شده گذاشته و دما فر را روی 180 درجه و به مدت 20 دقیقه در فر قرار دهید. بیشتر از آن نگذارید در فر بماند چون باعث خشک شدن آن می شود.

فوت و فن های دستور پخت قطاب کرمانی

  1. خمیر را خیلی ورز ندهید باعث مشود شیرینی خشک و شکننده شود.
  2. اگر ماست شما از قبل مانده باشد و ترش شده باشد بهتر است چون حجم دهی آن بیشتر می شود.
  3. اگر برای هم زدن زرده تخم مرغ از همزن برقی استفاده می کنید زیاد به هم نزنید که زرده کش دار شود.
  4. می توانید برای تزیین از علاوه بر پودر قند روی آن را مقداری پودر پسته یا گل محمدی خشک شده بریزید که بستگی به سلیقه شما دارد.
  5. اگر شما می خواهید زودتر قطابتان آماده شود می توانید به جای یک ساعت نیم ساعت کمتر به خمیر استراحت دهید.

4.2/5 - (61 امتیاز)

دسته بندی شده در: