سبزه عید فوری در روز های نزدیک به عید قرار داریم و تهیه یک سفره هفت سین شیک برای عید نوروز؛ این جشن باستانی زیبا از زیبایی های این روز ها است. تهیه یک سبزه خاص و متفاوت با ارزن که بسیار خاص می شود. برای این سبزه شما نیاز به خیس کردن و گذاشتن در دستمال مرطوب ندارید و خیلی راحت می توانید آن را بدون مراحل سخت و پیچیده تهیه سبزه ها دیگر؛ این سبزه را با استفاده از خاک ژله ای به راحتی تهیه و حتی در زمان خیلی کمتر نسبت به سبزه های دیگر تهیه و در سفره هفت سین خود استفاده کرده و سفره خورد را جذاب تر کنید. به دلیل استفاده از خاک ژله ای و رنگ های شاد موجود در آن هفت سین خود را خوش رنگ تر کنید. مراقبت از این سبزه آسان تر از سبزه های دیگر هست و حتی شما می توانید هر دو روز یک بار آن را اسپری کنید. این سبزه در مدت زمان یک هفته آماده می شود که نسبت به سبزه های دیگر رشد زود تری دارد. امروز در آشمزی طرز تهیه سبزه فوری با ارزن و خاک ژله ای را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه سبزه فوری با ارزن و خاک ژله ای

بذر ارزن2 ق غذا خوری
خاک ژله ای4 بسته البته بسته به ظرف انتخاب شده توسط شما متغیر است این میزان
ظرف شیشه ای یا تنگبه سلیقه خود شخص
اسپری کننده آب1 عدد
نایلون1 عدد
آببه میزان لازم

مراحل تهیه سبزه عید فوری با ارزن و خاک ژله ای

مرحله اول: آماده کردن خاک ژله ای

خاک ژله ای را می توانید از گلخانه ها یا مغازه های گل فروشی تهیه کنید. ممکن است بعضی از مغازه های تزیین فروشی یا خرازی ها هم آن را داشته باشند. بسته به ظرفی که انتخاب کردید؛ برای مثال ما یک ظرف متوسط را معیار قرار می دهیم و از 4 بسته خاک ژله ای استفاده می کنیم. شما اگر ظرفتان بزرگ تر است 1 بسته از خاک ژله اضافه کنید و اگر کوچک تر از متوسط است 1 عدد کمتر کنید. هر چند این مقدار ها تقریبی است اما در ادامه شما متوجه خواهید شد چه مقدار خاک ژله نیاز دارید. 4 بسته خاک ژله ای را از بسته آن ها خارج کرده سپس ظرفی را کمی آب بریزید و بسته خاک ژله ای های خود را در آن بریزید. اندکی صبر کنید تا خاک ژله ای ها به طور کامل خیس شوند و حالت ژله ای به خود بگیرند. خاک ژله در ابتدا خشک و کوچک است وقتی در آب قرار می گیرد نرم و بزرگ می شود. حالا نصف آب را از خاک ژله ای ها جدا کرده و نصف خاک ژله ها در ظرفی دیگر ریخته و با استفاده از قاشق آن ها را به طور کامل له کنید. باید خیلی ریز شوند طوری کاملا له شده باشند.

مرحله دوم: ریختن خاک ژله ای ها و ارزن در ظرف

حالا باید ظرفی که می خواهید سبزه شما در آن قرار بگیرد و رشد کند را انتخاب کنید؛ این ظرف باید همان ظرفی باشد که می خواهید سر سفره هفت سین خود قرار دهید است. برای مثال ما یک ظرف شیشه ای پایه دار که حالت لیوان مانند دارد را انتخاب می کنیم و خاک ژله ای هایی که له نکرده بودیم را داخل ظرف مورد نظر می ریزیم تا جایی که 3/4 از ظرف را خاک ژله ای سالم پر کند و بعد از آن نصف خاک ژله ای که له کرده بودیم را روی خاک ژله ای سالم می ریزیم سپس بذر ارزن را روی آن می ریزیم لازم به ذکر است در این روش نیازی به خیساندن و جوانه زدن ارزن قبل از اضافه کردن به خاک ژله ای نیست و این کار شما را آسان تر می کند و همچنین ارزن در خاک ژله رشد خوبی دارد. بعد از اینکه ارزن را اضافه کردید دوباره باقی خاک ژله ای له شده را روی ارزن ها پخش کنید به طوری که کاملا سطح ارزن ها با آن پوشانده شود. حالا مقدار خیلی کمی آب روی آن بریزید. کیسه نایلون خود را روی ظرف قرار دهید به طوری که روی ظرف به طور کامل پوشانده شود؛ البته کمی سر کیسه را از ظرف فاصله دهید بهتر است.

مرحله سوم: مراقبت و رسیدگی به سبزه ارزن با خاک ژله ای

همان طور که گفتیم رسیدگی به این سبزه آسان است و تنها لازم است روزی یک بار یا هر دو روز یک بار نایلون را برداشته و با اسپری کننده اب کمی آن را آب پاشی کنید. و نکته ای که وجود دارد این است که وقتی مقداری سبزه شما بالا آمد می توانید نایلون آن را بر دارید.

فوت وفن های طرز تهیه سبزه فوری با ارزن و خاک ژله ای

  1. سعی کنید از ظرف پایه دار و حتما شیشه ای استفاده کنید تا خاک ژله ای شما به خوبی دیده شود چون رنگ های مختلف آن وقتی سبزه روی آن قرار می گیرد هفت سین شما را جذاب تر می کند.
  2. وقتی که خاک ژله ای ها خیس شدند و حالت خود را به دست آوردند آب را از آن ها جدا کنید و نگزارید بیش از اندازه در آب بمانند چون باعث خراب شدن و و له شدن خاک های ژله ای می شود البته این برای آن قسمت از خاک های ژله که قرار است له کنیم صدق نمی کند اما چون همه خاک های ژله در یک ظرف هستند به همین دلیل گفته شد.
  3. اسپری کردن سبزه را فراموش نکنید و آب کافی را به آن برسانید.
  4. اگر سبزه را در معرض نور خورشید قرار دهید رشد بیشتری دارد اما بهتر است در معرض نور غیر مستقیم خورشید باشد چون ممکن است گرمای خورشید در اثر تابش مستقیم آن خاک ژله شما را خراب کند.
  5. حواستان باشد که بیش از اندازه هم سبزه خود را آپاشی نکنید مقدار لازم آن روزی 3 افشانه آبپاش است البته این بسته به اندازه شما هم دارد. اما به طور کلی برالی یک ظرف متوسط روزی 3 افشانه کافی است.
  6. می توانید به جای ارزن از خاکشیر یا گندم هم استفاده کنید و این سبزه ها را هم با خاک ژله ای داشته باشید. طرز تهیه و مراحل آن هات هم مثل موارد گفته شده در بالا است.

Rate this post

دسته بندی شده در: