سبزه عید گندم یکی از رسوم مهم و قدیمی در ایران است که همراه با نوروز، به دلایل مختلفی شامل نمادگرایی، طبیعتگرایی و خلاقیت، همواره در این مراسم استفاده می شود، شما می توانید سبزه گندم را خیلی راحت در خانه تهیه کنید و شما می توانید این سبزه را داخل بشقاب تهیه کنید و به دلخواه تزیین کنید و یک سبزه عالی برای سفره هفت سین خود آماده کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه سبزه عید گندم را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه سبزه گندم

سبزه گندم1 کاسه
بشقاب و پارچهبه مقدار لازم

طرز تهیه سبزه گندم

مرحله اول: خیس کردن

ابتدا داخل کاسه گندم را بریزید و روی آن آب بریزید و برای 12 ساعت خیس کنید و بعد این زمان آب اضافه را بیرون بریزید و یک پارچه نخی یا حوله بردارید و روی بشقاب قرار دهید و گندم را روی روی آن بریزید و خوب بپوشانید و روی آن را با اسپری آب خیس کنید.

مرحله دوم: جوانه زدن

در ادامه باید آن را مدام خیس کنید تا برای 2 روز جوانه بزند و بعد گندم های جوانه زده را داخل بشقاب یا ظرف مورد نظر قرار دهید و بعد داخل دمای آشپزخانه و مقابل آفتاب غیر مستقیم قرار دهید تا کم کم شروع به رشد کردن کندو سبز شد و به ارتفاع دلخواه برسد و همواره سطح خاک را مرطوب نگه دارید تا سبزه عید به خوبی رشد کند.

فوت و فن های دستور تهیه سبزه گندم

  1. جوونه سبز که زد بیرون یکم بزرگ شد دیگه پارچه نیاز نیست.
  2. تهش پرلیت بریزید که یه فضایی بین ظرف و بذرها ایجاد بشه و باعث می شود ته ظرف کپک نزند و سبزه موندگاری بیشتری داشته باشد.
  3. بعد از اینکه جوانه ها بلند شدند روزی یکبار آبیاری انجام دهید و آب اضافی را خالی کنید.
  4. اگه خواستین زودتر سبز بشه میتونین با نایلون کاور کنین
  5. این سبزه بعد از ده روز کامل سبز می شود و ریشه ها هم از پایین داخل آب رشد میکند.
  6. هر روز آب اسپری کنین تا محیطش مرطوب باشد.

3.2/5 - (18 امتیاز)

دسته بندی شده در: