تخم مرغ رنگی ویترای یک از وسایل موجود در سفره هفت سین ایرانی ها است و هر ساله آن را خریداری کرده یا با هنر دست خود به زیبایی تهیه می کنند. تخم مرغ رنگی یکی از زیبایی های سفره هفت سین و نماد رشد و پدید آورنده خوبی ها است. همچنین تخم مرغ رنگی که بر سر سفره خود قرار می دهید باعث شکوفا شدن در سال جدید می شود؛ پس چقدر قشنگ می شود این تخم مرغ ها با اعضای خانواده و در کنار یک دیگر در آستانه سال جدید رنگ کرده و به بهانه آن دور هم جمع شوید و از کنار هم بودن نهایت لذت را ببرید. تخم مرغ را می توانید با انواع گواش رنگ کنید و طرح دهید اما امرز می خواهیم یک تخم مرغ رنگی متفاوت با گذشته را آموزش دهیم. شاید برایتان سوال شده باشد ویترای چیست؟ یا چطور با آن می خواهیم تخم مرغ را تزیین کنیم. این را بگویم که کار با ویترای برخلاف تصور عموم بسیار ساده هست. اگر کنجکاو شده اید تا راجب آن بیشتر بدانید امروز در آشمزی طرز تهیه تخم مرغ رنگی با ویترای را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه تخم مرغ رنگی با ویترای

تخم مرغبه تعداد دلخواه
قلمو1 عدد
ویترای1 عدد
رنگ اکلریک یا گواشبه تعداد دلخواه
آببه مقدار لازم

مراحل برای تهیه تخم مرغ رنگی با ویترای

مرحله اول: آب پز کردن تخم مرغ

به تعداد مد نظر خودتان تخم مرغ ها را برداشته و در یک قابلمه مقداری آب ریخته و به روی شعله گاز قرار دهید؛ شعله را روشن کرده و تخم مرغ ها را داخل قابلمه قرار دهید و زمانی که آب جوش آمد و تخم مرغ ها آب پز شدند شعله را خاموش کنید و تخم مرغ ها را از قابلمه در آورید و در داخل ظرفی آب سرد ریخته تخم مرغ ها را داخل آن قرار دهید تا کاملا سرد شود. تخم مرغ ها را با دستمال خشک کنید. شما برای آب پز کردن تخم مرغ همچنین در صورت داشتن می توانید از دستگاه تخم مرغ آب پز کن استفاده کنید. و در ادامه مانند قبل آن را داخل آب سرد قرار دهید و سپس با دستمال خشک کنید.

مرحله دوم: کشیدن طرح با ویترای روی تخم مرغ

ویترای که در رنگ های مختلف موجود هست را می توایند از لوازم تحریر ها تهیه کنید. رنگ های موجود ویترای شامل نقره ای، طلایی، سفید، مشکی و… هست. نوک ویترای تیز هست؛ و شما به راحتی می توانید روی تخم مرغ طرح دهید. طرحی که دوست دارید روی تخم مرغ شما باشد را روی تخم مرغ بکشید. شما می توانید برالی مثال روی آن چند قلب بکشید. در واقع نقاشی با ویترای روی تخم مرغ شبیه نقاشی روی کاغذ با مداد هست.

مرحله سوم: رنگ کردن تخم مرغ ها با گواش یا رنگ ویترای

رنگ ویترای یا گواش هم می توانید از لوازم تحریر ها تهیه کنید. حالا شروع به رنگ کردن نقاشی خود که مرز هایی با ویترای روی آن ایجاد شده کنید مانند مثال با رنگ قرمز داخل قلب ها را رنگ کنید و پس زمینه آن را صورتی کنید. حالا بگذارید کاملا خشک شود. تخم مرغ رنگی شما آماده است.

فوت وفن های طرز تهیه تخم مرغ رنگی با ویترای

  1. برای آب پز کردن تخم خمرغ ها دقت داشته باشید که تخم مرغ ها شکسته یا ترک نداشته باشد چون شکستگی تخم مرغ باعث می شود تخم مرغ خیلی زود خراب شده و بوی گندیده بگیرد و همین باعث می شود تا آخر عید نتوانید آن را در سفره هفت سین خود داشته باشید.
  2. حتما بزارید تخم مرغ ها کاملا خنک شود.
  3. در آخر می توانید روی کار خود را نقطه های کوچک با ویترای قرار دهید و آن را زیبا تر کنید.
  4. حتما یک زیر انداز برای رنگ کردن زیر خود پهن کنید تا رنگ ویترای روی فر ش ریختاه نشود چون پاک کردن آن بسیار سخت است.
  5. برای رنگ کردن بهتر است از رنگ ویترای به جای گواش استفاده کنید چون این رنگ کار شما را جذاب تر می کند.
  6. شما می توانید این تخم مرغ را حتی برای سال آینده هم نگه داشته و استفاده کنید حتی از آن به عنوان وسیله تزیینی در بوفه یا کتابخانه خود قرار داده و از جذابیت آن لذت ببرید.
  7. شما می توانید بدون استفاده از رنگ ویترای هم تخم مرغ خود را با ویترای خالی تزیین کنید که با رنگ طلایی آن بسیار جذاب می شود.

2.5/5 - (2 امتیاز)

دسته بندی شده در: