سمنو که از آرد و جوانه گندم تهیه می شود یک خوراکی مقوی و خوشمزه ایرانی ها محسوب می شود و ایرانیان در گذشته دور هم جمع شده و این خوراکی خوشمزه را برای آغاز سال جدید تهیه می کردند. تاریخچه این دسر به خراسان مربوط می شود. چون سمنو از آرد و جوانه گندم تهیه می شود آن را نماد برکت در سفره هفت سین می دانند. البته این خوراکی در افغانستان ترکیه و… نیز تهیه می شود. سمنو به دلیل داشتن کلسیم و پتاسیم برای افراد دارای پوکی استخوان مفید است. از دیگر فواید آن خون سازی و آرامش اعصاب می شود. البته فواید آن بیش از این هاست ام به همین موارد بسنده می کنیم. امروز در آشمزی طرز تهیه سمنو را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه سمنو

گندم1پیمانه
آرد کامل یا آرد سنگک4 پیمانه
آببه مقدار لازم

مراحل طرز تهیه سمنو

مرحله اول: تهیه جوانه سمنو

یک پیمانه گندم را برداشته و آن را بشورید سپس در ظرفی خیس کنید و هر روز آب آن را عوض کنید و بعد از دو روز آن را داخل یک دستمال مرطوب قرار داده و آن را داخل یک سبد قرار داده و با همان دستمال روی گندم ها را بپوشانید. روزی چند بار آن را بشورید و مرطوب نگهش دارید تا بوی گندیده نگیرد. بعد از گذشت دو روز که جوانه زد آن را در آبکش ریخته و روی آن را دستمال بیندازید. روزی چند بار آن را بشورید تا ترش نشود و همچنین با اسپری کننده آب روی آن را مرطوب کنید. بعد از گذشت دو روز که جوانه ها قد کشید کافی است. جوانه نباید از غلاف نقره ای خود خارج شود چون باعث تلخ شدن سمنو می شود.

مرحله دوم: چرخ کردن سمنو

حالا جوانه ها را از هم باز کنید و به طور کامل جدا کرده و بشورید سپس در آبکش ریخته سپس با میکسر یا چرخ گوشت آن را خرد کنید برای این کار از آب جوش برای میکس کردن استفاده کنید. داخل یک دستمال تمیز مواد میکس شده را ریخته و آن را فشار دهید تا عصاره آن گرفته شود.

مرحله سوم: اضافه کردن آرد و پخت آن

چهار پیمانه آرد سنگک را الک کرده و در داخل تابه کمی تف دهید تا بوی آرد گرفته شود. سپس عصاره را نیز از الک عبور دهید تا ناخالصی آن جدا شود. سپس عصاره جوانه را به آرد تف داده شده اضافه کرده و مواد را در داخل قابلمه مورد نظر ریخته و آن را روی شعله قرار دهید و مدام هم بزنید. غلیظ که شد یک ساعت سمنو را دم کنید تا جا بیفته و رنگ آن تغییر کند. برای دم کردن آن یک دمکنی یا یک دستمال را دور در قابلمه قرار دهید.

فوت وفن های دستور پخت سمنو

  1. حتما در هنگام جوانه زدن و در دستمال بودن آب آن را مرتبا عوض کنید تا بوی گند نگیرد.
  2. اگر می خواهید رنگ آن کاراملی بشود می توانید آن را با استفاده از دو قاشق شکر کاراملی کنید. برای کاراملی کردن شکر را در ظرف ریخته و هم بزنید تا ذوب شود.
  3. سمنو بعد از سرد شدن غلیظ تر و کشدار تر می شود.
  4. می توانید آن را به عنوان یک میان وعده سالم استفادذه و هچنین آن را در سفره هفت سین خود هم قرار دهید. برای تزیین آن هم حتی می توانید از گل محمدی هم استفاده کنید.
1/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: