شیرینی آردی نارگیلی یکی از شیرینی های نوروزی و سنتی ایران است که فرق آن با شیرینی نارگیلی این است که در آن از آرد سفید هم استفاده می شود. برای تهیه این شیرینی باید حواستان باشد حتما از پودر نارگیل چرب استفاده کنید. بافت این شیرینی به دلیل استفاده از پودر نارگیل بسیار لطیف و ترد و همچنین پفکی است. این شیرینی برای کسانی که از شیرینی نارگیلی خوششان می آید هم می تواند بسیار دلچسب باشد. این شیرینی خوشمزه را می توانید در دید بازدید های عید استفاده کرده و لذت آن را ببرید. اگر طعم نارگیل طعم دلخواه شما است این شیرینی مناسب شما است پس در انتخاب آن درنگ نکنید چون طعم غالب در آن نارگیل است. امروز در آشمزی طرز تهیه شیرینی نارگیلی با آرد سفید را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای پخت شیرینی نارگیلی با آرد سفید و پیمانه لیوان فرانسوی

آرد سفید قنادی1 پیمانه
پودر نارگیل چرب1 پیمانه
پودر شکر یا پودر قند1 و 1/3 پیمانه
روغن صاف قنادی150 گرم
روغن جامد یا کره75 گرم

طرز پخت شیرینی نارگیلی با آرد سفید

مرحله اول: آماده کردن مواد

ابتدا آرد را با قاشق در پیمانه می ریزیم تا یک پیمانه پر شود. نباید با پیمانه آرد را از ظرفش بر داریم چون باعث فشردن آرد می شود که آرد شفافیت خود را از دست می دهد به همین دلیل از قاشق برای این کار استفاده می شود سپس آرد را الک می کنیم. حالا پودر نارگیل را آسیاب می کنیم و باید این قدر آسیاب کرده باشیم تا به شکل دانه های شکر شود.

مرحله دوم: افزودن مواد به یک دیگر

پودر قند را همراه با روغن قنادی و کره یا روغن جامد در ظرف ریخته و به مدت زمان 2 دقیقه هم بزنید تا مخلوط بشوند. شکر یا پودر قند الک شده را اضافه می کنیم و با دور متوسط همزن به مدت 5 دقیقه هم می زنیم تا حجیم و سفید رنگ و پفکی بشود. در حین کار چند بار مواد را دورگیری کنید تا مخلوطی یکدست داشته باشید. همزن را کنار بگذارید آردی که از قبل الک کرده بودید را به آرامی اضافه کنید؛ اول اول با لیسک یا قاشق مخلوط می کنیم بعد با دست شروع به ورز دادن خمیر می کنیم تا منسجم و نرم و لطیف شود. حالا پودر نارگیل را اضافه کرده و در حد مخلوط شدن با دست ورز می دهیم اما این را نباید بیش از اندازه انجام دهید چون باعث می شود خمیر به روغن بیوفتد. خمیر را به مدت نیم ساعت در یخچال استراحت بدید و بعد زیر و روی خمیر را نایلون قرار دهید و خمیر را با وردنه به ضخامت حدوی یک سانتی متر باز کنید و قالب های دلخواه را روی خمیر ورز داده شده بزنید. اگر قالب ندارید نگران نباشید شما می توانید مقداری از مواد را مثلا به اندازه گردو بردشته و با دست گرد کنید.

مرحله سوم: پخت شیرینی نارگیلی با آرد سفید در فر

فر خود را از قبل گرم کرده باشید و سینی فر نیاز به چرب کردن یا کاغذ روغنی ندارد چون خود شیرینی ما به اندازه کافی روغن در خودش دارد و همین باعث نچسبیدن به سینی می شود. شیرینی هایی که قالب زده بودید را در سینی با فاصله مناسب چیده و درب فر قرار دهید. دمای فر را روی 170 درجه به مدت 15 تا 20 دقیقه قرار بدهید تا خوب پخته بشوند. بعد از پخت رنگ شیرینی ها نباید تغییر کند. بعد از مدت زمان گفته شده برای پخت شیرینی بگذارید شیرینی ها کاملا سرد شوند و بعد آن ها را از سینی خارج کنید.

پخت شیرینی نارگیلی با آرد سفید بدون فر

برای این کار نیاز به یک تابه دو طرف و شعله پخش کن داریم و اول از همه واشر دو طرف آن را در می آوریم شعله پخش کن را روی گاز قرار می دهیم. برای این شیرینی به دلیل چرب بودن آن نیازی به چرب کردن کف تابه یا کاغذ روغنی نیست. شیرینی های قالب زده شده را در تابه با فاصله می چینیم و می گذاریم 15 تا 20 دقیق بپزد. نکته قابل توجه این هست که اگر از تابه معمولی استفاده می کنید حتما از یک دمکنی استفاده کنید.

فوت و فن های دستور شیرینی نارگیلی با آرد سفید

  1. اگر از فر های برقی یا توستر اسفاده می کنید دمای آن را 20 درجه کم تر کنید.
  2. اگر پودر نارگیل شما درشت است آن را در دستگاه آسیاب 15 تا 20 ثانیه آسیاب کنید تا پودر نارگیل ریز بشود. اگر خیلی آسیاب کنید روغن میاندازد و خراب می شود.
  3. برای تزیین آن می توانید از پودر های مختلفی استفاده کنید اما پودر پسته رنگ و زیبایی بیشتری به این نوع شیرینی می دهد.
  4. زیاد و بیش از حد ورز دادن خمیر باعث روغن پس دادن نارگیل می شود و این برای داشتن شیرینی نارگیلی عالی خوب نیست پس حواستان به این نکته باشد.
  5. به دلیل زیاد ترد بودن این شیرینی تا زمانی که کامل خنک نشده به آن دست نزنید.
  6. همان طور که گفتیم این شیرینی بیش از زمان گفته شدهد نباید بپزد چون باعث تیره شدن آن می شودذ و شیرینی رنگ طبیعی و زیبای خودش را از دست می دهد.
4.4/5 - (14 امتیاز)

دسته بندی شده در: