ترشی پسته کوهی که به ترشی بنه نیز معروف است دارای خواص ضد میکروبی که می تواند جایگزین خوبی برای آنتی بیوتیک ها باشد. بنه در اصلاح طبع بدن مانند سرد مزاجی نیز بسیار موثر است بنه همچنین برای پوکی استخوان و کم خونی بسیار مفید است. از میوه نارس درخت بنه روغن و مربا و ترشی و همچنین غذا های مختلفی تهیه می کنند. درخت پسته کوهی از جمله درختان بسیار پر ارزش به شمار می آید که بیشتر در غرب ایران و زاگرس می روید و کاربرد آن در زمینه های دارویی و صنعتی و نیز خوراکی است.بنه یا همان پسته کوهی در اصل گیاهی دارویی است که در استان ایلام، کردستان و کهگیلویه و بویراحمد رشد می کند و از صمغ آن برای مصارف صنعتی و دارویی استفاده می کنند. ترشی این گیاه بسیار معروف است و در ادامه مطلب روش تهیه آن را به شما آموزش می دهیم. امروز در آشمزی طرز تهیه ترشی پسته کوهی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه ترشی پسته کوهی

بنه1 کیلو
سرکهبه مقدار لازم
ترخون1 ق غذا خوری
نعنا1 ق غذا خوری
موسیر6 عدد
فلفل قرمز2عدد
سیاه دانه1 ق غذاخوری

مراحل طرز تهیه ترشی پسته کوهی

مرحله اول: آماده کردن مواد لازم

بنه ها را تهیه کرده و ابتدا با آب به خوبی چند بار بشویید. بنه ها را می توانید با خوشه یا بدون خوشه برای تهیه ترشی استفاده کنید. اگر می خواهید بدون خوشه باشد در این مرحله دانه های بنه را از خوشه جدا کنید. بنه ها را کاملا خشک کنید. به جای موسیر می توانید از سیر استفاده کنید در این صورت سیر را پوست کنده و در ظرفی بریزید. ترخون و نعنا را نیز پاک کرده و بشویید سپس با کارد کمی ریز کنید.

مرحله دوم: ریختن مواد داخل ظرف ترشی

ظرفی که تمایل دارید ترشی را در آن نگه داری کنید را انتخاب کنید و بشویید و بزارید خشک شود. مقداری از بنه های خشک شده را داخل ظرف بریزید سپس مقداری از ترخون، نعنا، موسیر و فلفل قرمز را به صورت لایه به لایه بریزید دوباره بنه ها را مقداری ریخته و سپس ترخون و… را دوباره اضافه کنید و همینطور ادامه دهید تا ظرف ترشی شما پر شود.

مرحله سوم: تهیه و آماده شدن ترشی پسته کوهی

سرکه را نیز به مواد داخل ظرف اضافه کرده و در صورت دوست داشتن می تواتنید در این مرحله سیاه دانه را نیز اضافه کنید. یک نایلون را روی شیشه بکشید و درب شیشه را محکم ببندید و در جای خنک قرار داده بعد از دو هفته ترشی شما آماده است و می توانید آن را میل کنید.

فوت و فن های طرز تهیه ترشی پسته کوهی

  1. این ترشی را می توانید با رب گوجه نیز تهیه کنید که در این صورت ترخون و نعنا حذف و زردچوبه و روغن اضافه می شوند.
  2. از این ترشی به عنوان مزه و همچنین به عنوان دورچین غذا ها استفاده و غذاهای خود را تزیین کنید.
  3. برای استفاده از سرکه بهتر است از سرکه سفید استفاده کنید.
  4. به جای سیاه دانه می توانید از رازیانه یا زیره سیاه نیز استفاده کنید.
  5. این ترشی سرکه را خیلی زیاد جذب خود می کند به همین دلیل بهتر است هر چند روز یک بار آن را نگاه کنید تا اگر سرکه آن کم بود مقداری سرکه به آن اضافه کنید.
Rate this post

دسته بندی شده در: