مرغ تالاری یا مرغ دمکش که اسم دیگر این مرغ است یکی از خوشمزه ترین مرغ ها حساب می شود. همان طور که از نام آن پیدا است به شیوه ای که مرغ را در تالار ها تهیه می کنند این مرغ را نیز به همان شیوه تهیه می کنند. این مرغ را شما می توانید با زرشک پلو ترکیب کرده و از مزه بینظیر آن نهایت لذت را ببرید. شاید برایتان سوال باشد که فرق مرغ تالاری با سایر مرغ ها چیست باید گفت که ادویه های به کار رفته در آن این مرغ را با مرغ ساده متمایز می کند. امروز در آشمزی طرز تهیه مرغ تالاری را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه مرغ تالاری

سینه و ران مرغهر کدام 1 عدد
پیاز1 عدد
سیر1 حبه
نمک و فلفل و زردچوبهبه مقدار لازم
پابریکا و ادویه مرغبه مقدار لازم
چوب دارچین1 تکه
رب گوجه1 ق غذا خوری
برگ بو تازه1 عدد
برنج2 پیمانه
زعفرانکمی
زرشکبه مقدار دلخواه

طرز تهیه مرغ تالاری

مرحله اول: آماده کردن مرغ

ابتدا مرغ را بشورید و آن را خرد کنید سپس چربی های اضافه آن را جدا کنید. از شب قبل مرغ ها را در مخلوط آب و نمک قرار دهید تا بودی مرغ گرفته شود. در یک تابه کمی روغن بریزید و مرغ ها را در آن قرار دهید و به مقدار خیلی کم سرخ کنید.

مرحله دوم: تفت دادن مواد

پیاز را پوست کنید و با چاقو آن را خلالی خرد کنید سپس در یک تابه روغن بریزید و پیاز ها را در آن تفت دهید. ادویه های گفته شده را اضافه کنید و هم بزنید تا پیاز ها نسوزد. بعد از مدتی رب را نیز اضافه کرده و وقتی رب کمی سرخ شد و رنگ آن باز شد مقداری آب ولرم به آن اضافه کنید. یک حبه سیر را با پوست به مواد اضافه کنید البته بهتر است یک برش کوچک در سیر ایجاد کنید تا طعم آن بهتر در مواد در بیاید. برگ موی تازه را نیز اضافه کنید.

مرحله سوم: اضافه کردن مرغ به مواد

بعد از گذشت 15 دقیقه مرغ ها را به مواد ترکیب شده اضافه کنید. درب ظرف را ببندید و به مدت 20 دقیقه تا 30 دقیقه به هیچ عنوان درب آن را برندارید. بعد از مدت زمان گفته شده درب ظرف را بردارید و اگر آب مرغ کمی شل بود می توانید به آن کمی آرد را با کمی از آب مرغ مخلوط کنید سپس به آب مرغ اضافه کنید. روی مرغ ها را زعفران دم کرده بریزید و درب ظرف را ببندید و بزارید به طور کامل بپزد و جا بیفتد.

مرحله چهارم: سرو مرغ تالاری

طرز سرو این مرغ با برنج است اما شما می توانید آن را خالی یا با نان نیز میل کنید. برای سرو این مرغ با برنج ابتدا برنج را از قبل تهیه کنید در یک ظرف مرغ و آب مرغ را بریزید سپس برنج را روی مرغ ها بریزید. برای تزیین روی آن نیز از می توانید کمی از برنج را با زعفران دم کرده ترکیب کرده و به روی برنج اضافه کنید. در ادامه زرشک را نیز اضافه کنید.

فوت و فن های طرز تهیه مرغ تالاری

  1. برای خوش طعم و عطر شدن می توانید از 3 عدد پودر هل نیز استفاده کنید.
  2. توجه داشته باشید که وقتی مرغ ها را در روغن می ریزید مرغ ها نباید سرخ شود همین که کمی رنگ آن عوض شود کافی است.
4/5 - (4 امتیاز)

دسته بندی شده در: