پیاز سماقی یکی از روش های طعم دار کردن پیاز است که از آن به عنوان دورچین غذاهای مختلف مانند کباب و… استفاده می شود. از خواص سماق می توان به حفظ سلامت قلب، کنترل قند خون، کاهش التهاب و… اشاره کرد. ترکیب سماق با لیمو و زیتون به همراه پیاز می تواند ترکیب خوشمزه ای به غذای اصلی شما بدهد. امروز در آشمزی طرز تهیه پیاز سماقی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه پیاز سماقی

پیاز4 عدد
سماق3 ق غذا خوری
روغن زیتون2 ق غذا خوری
لیموی تازهمقداری
جعفریمقداری
نمک و فلفلبه میزان لازم

طرز تهیه پیاز سماقی

مرحله اول: خلالی کردن پیاز

ابتدا پیاز را پوست کنید سپس با چاقو از وسط نصف کنید و در ادامه خلالی پیاز را خرد کنید و در یک ظرف بریزید. سماق را به پیاز ها اضافه کنید و هم بزنید بعد از مدتی روغن زیتون را اضافه کنید.

مرحله دوم: اضافه کردن لیمو

در این مرحله پیاز ها را در یک شیشه درب دار یا یک ظرف درب دار بریزید. در ادامه لیمو را برش دهید و آب آن را گرفته و به مواد داخل شیشه اضافه کنید سپس درب شیشه را ببندید و شیشه را خوب تکان دهید تا به طور کامل پیاز ها مزه دار شوند.

مرحله سوم: تهیه پیاز سماقی

در ادامه جعفری ها را پاک کنید سپس با آب به خوبی بشورید و روی دستمال قرار دهید تا خشک شوند. با یک چاقو جعفری ها را خرد کنید و به مواد داخل شیشه اضافه کنید و شیشه را تکان دهید. شیشه را به مدت یک ساعت در یخچال قرار دهید سپس می توانید از آن به همراه غذاهای دلخواه خود استفاده کنید نوش جان.

فوت و فن های طرز تهیه پیاز سماقی

  1. برای تهیه پیاز سماقی اگر از پیاز قرمز استفاده کنید بهتر است و رنگ بهتری خواهد داشت.
  2. از مقداری پودر بیبر به جای فلفل نیز می توانید استفاده کنید.
  3. این پیاز سماقی به مدت 4 تا 5 روز در یخچال قابل نگهداری است و بهتر است در این مدت استفاده شود چون بیشتر از مدت گفته شده باعث می شود پیاز آلودگی های محیط را جذب خود کند.

دسته بندی شده در: