ترشی لیته یکی از ترشی های بسیار خوشمزه و ساده می باشد که با بادمجان تهیه می شود و شما می توانید این ترشی را در بیشتر فصل ها تهیه کنید زیرا مواد در دسترسی دارد و به همراه غذا بسیار خوشمزه می شود. اما امروز قرار است یکی از راحت ترین رسپی ها ترشی لیته را به شما آموزش دهیم که طعمی بی نظیر دارد و می توانید بعد از تهیه سرو کنید و نیاز به زمان نیست تا برسد. امروز در آشمزی طرز تهیه ترشی لیته فوری با بادمجان را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه ترشی لیته بادمجان

بادمجان2 کیلوگرم
هویج1 کیلوگرم
سیر3 بوته
فلفل سبز تند6 عدد
سبزی معطرترخون، مرزه،نعنا، جعفری خرد شده 4 ق غذا خوری
فلفل دلمه1 عدد
سرکه6 پیمانه
آب جوش2 پیمانه
نمک، زردچوبه، گلپر، سیاه دانه، فلفل سیاهبه مقدار لازم

طرز تهیه ترشی لیته خوشمزه و فوری به صورت چرخ شده

مرحله اول: آماده سازی بادمجان و هویج

ابتدا باید بادمجان ها را که می توانید از نوع دلمه ای یا قلمی استفاده کنید را بشورید و پوست بگیرید. می توانید بادمجان ها را یکی در میان پوست بگیرید و یا کاملا پوست را جدا کنید و رنده ریز بزنید و یا می توانید داخل چرخ گوشت یا غذاساز ریخته و پوره کنید، هویج را نیز به همین ترتیب رنده یا پوره کنید و باهم داخل یک قابلمه بریزید.

مرحله دوم: آماده سازی سبزیجات

فلفل ها را بشورید و خشک کنید. سبزی معطر را که می توانید از هر کدام یک دسته کوچک بردارید را پاک کردید و بشورید و ساطوری ریز خرد کنید و یا داخل غذاساز ریخته و خرد کنید. سیر ها را نیز پوست بگیرید و پوره و له کنید.

مرحله سوم: تهیه ترشی لیته

حالا باید سرکه و آب را به هویج و بادمجان اضافه کنید و بعد ادویه ها را بریزید و برای نیم ساعت روی حرارت قرار دهید تا بادمجان و هویج نرم شوند. بعد از نیم ساعت دیگر سبزیجات و سیر و فلفل خرد شده را اضافه کنید و برای 10 دقیقه زمان دهید تا ترشی جا افتاده و غلیظ شود به همین راحتی ترشی شما حاضر شده است. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه ترشی لیته فوری با بادمجان و سبزیجات

  1. اگر مواد در انتها خیلی خشک بود می توانید مجدد 1 لیوان سرکه و 1/2 پیمانه آب جوش اضافه کنید.
  2. مقدار فلفل دلخواه است و با توجه به ذائقه خود می توانید مقدار را کم و زیاد کنید.
  3. این ترشی را در یخچال نگهداری کنید.
4.3/5 - (30 امتیاز)

دسته بندی شده در: