ترشی انداختن از دیر باز یکی از روش های نگهداری مواد غذایی بوده و هست. ترشی لیمو ترش یکی از ترشی های زیبا و خوشمزه است که طرفداران زیادی دارد. ولی به اندازه دیگر ترشی ها شناخته شده نیست و تهیه نمی شود. ترشی در بین ما ایرانیان محبوب است و به عنوان چاشنی سر سفره هایمان جایگاه خاصی دارد. در این ترشی لیمو ترش از سرکه استفاده نکرده ایم حتی افرادی که ذکام هستند هم می توانند از آن کنار غذا استفاده کنند. برای یاد گرفتن ترشی لیمو ترش با پوست و بدون سرکه با آشمزی همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه ترشی لیمو ترش:

لیمو ترش500 گرم
سیاه دانه1 قاشق غذا خوری
نمکبه میزان لازم
فلفل قرمزبه میزان لازم
آب لیمو ترش تازهبه میزان لازم

طرز تهیه ترشی لیمو ترش با پوست:

مرحله اول گرفتن رطوبت لیمو ترش ها:

ابتدا لیمو ترش های تازه و با پوست سالم و بدون زدگی را جدا می کنیم می شوییم و روی پارچه ای به مدت 12 ساعت زمان می دهیم تا رطوبت لیمو کاملا از بین برود.

مرحله دوم برش لیمو ترش ها:

حالا لیمو ها را روی تخته کار گذاشته و با چاقویی تیز طوری که آب لیمو خارج نشود لیمو ها را به شکل دلخواه برش دهید و هسته های آن را تا جایی که ممکن است خارج کنید.

مرحله سوم اضافه کردن ادویه و آب لیمو:

حالا لیمو ها را به سیاه دانه، نمک و فلفل بنا به ذائقه تان آغشته کنید و داخل شیشه ای تمیز و خشک بریزید و روی آن را با آب لیمو تازه گرفته شده بپوشانید و درب شیشه را بگذارید.

مرحله چهارم تهیه ترشی لیمو ترش:

حالا شیشه ترشی را به مدت 1 ماه در دمای منزل قرار دهید و بعد از گذشت این زمان می توانید ترشی را مصرف کنید فقط بعد از باز کردن درب شیشه ترشی باید در یخچال نگهداری شود.

نکات و فوت و فن تهیه ترشی لیمو ترش:

  1. بهتر است از لیمو های ریز و پوست نازک برای این ترشی استفاده کنید.
  2. شیشه ترشی، کارد و تخته کار باید کاملا خشک و تمیز باشند تا ترشی شما کپک نزند و خراب نشود.
  3. فلفل را بنا به تحمل تندی خود اضافه کنید و نمک را هم به اندازه نمکی بودن (خیارشور).
  4. برای رنگ این ترشی از مقدار کمی زردچوبه هم می توان استفاده کرد.
  5. از کیپ بودن و هوا نکشیدن شیشه ترشی لیمو اطمینان داشته باشید و اگر درب شیشه فلزی هست حتما لایه ای پلاستیک گذاشته و بعد درب شیشه را ببندید.
4.6/5 - (14 امتیاز)

دسته بندی شده در: