همراه شما عزیزان هستیم با یک پیش غذای کرمانی و شیرازی. کشک کدوی کرمانی و کشک کدوی شیرازی یکی از از پیش غذاهای سنتی این مردمان است. البته که کشک بادمجان همیشه به نسبت کشک کدو مطرح تر بوده ولی باید گفت که بادمجان طبع گرم دارد و کدو سبز طبع سرد. کدو سبز برای افرادی که به دنبال غذاهای کم کالری ولی مقوی هستند بسیار مناسب است. ترکیب کشک در کنار کدو سبز یک غذای مقوی و سیر کننده است. ناگفته نماند که به دلیل سرد بودن کدو سبز حتما باید از زیره سبز که مصلح سردی می باشد استفاده کرد. همراه ما باشید برای دستور تهیه کشک کدو کرمانی در آشمزی.

مواد لازم برای تهیه کشک کدو کرمانی

کدو سبز۵ عدد
پیاز۲ عدد
سیر۱ بوته
کشک۱ پیاله
نمک، فلفل سیاه، زردچوبه، زیره سبزبه میزان لازم
نعنا خشک۲ قاشق غذا خوری
مغز گردو۵ عدد
روغن مایعبه میزان لازم

دستور تهیه کشک کدو مجلسی کرمانی

مرحله اول: کدو سبز

ابتدا کدو سبز ها را پوست گرفته و بشوئید. سپس روی کدو سبز ها را نمک بپاشید تا کمی آب کدو سبز گرفته شود و روغن زیادی در هنگام سرخ کردن نبرد. سپس مدتی که گذشت، کدو را در روغن سرخ کنید و با گوشکوب له کنید و ادویه های لازم را به میزان ۱ قاشق چایخوری یا به دلخواه به میزان کمتر اضافه کنید.

مرحله دوم: سیر و پیاز

سیر را خرد کرده و در روغن داغ تفت دهید و سریع بردارید و کنار بگذارید. پیاز را نیز خرد کرده و در روغن سرخ کنید و برای خوش رنگ شدن پیاز از کمی زردچوبه استفاده کنید. سپس مقداری را برای تزئین نگه داشته و بقیه را به کدو سبز اضافه کنید.

مرحله سوم: نعنا خشک

نعنا را نیز به صورت سیر داغ آماده کنید به صورتی که نعنا باید فقط یک تفت کوچک روی حرارت با ۲ قاشق روغن داغ بخورد و زیاد حرارت نبیند که تلخ شود. پس باید سریع از روی حرارت کنار گذاشته شود. به مقدار ۱ قاشق از نعنا داغ را به کدو سبز اضافه کنید و سپس بقیه اش را برای تزئین نگهدارید.

مرحله چهارم: کشک کدو کرمانی

در آخر کشک را به کدو سبز اضافه کرده و همه مواد را با هم، هم بزنید تا کشک کدو سبز آماده شود و در صورت دلخواه مغز گردو را خرد کرده و در کشک کدو بریزید و یا فقط برای تزئین استفاده نمائید. از سیر داغ و نعنا داغ و پیاز سرخ کرده نیز برای تزئين استفاده کرده و سپس کشک کدوی آماده شده را در یخچال گذاشته تا کمی مزه ها بخورد یکدیگر برود و یا به صورت گرم کشک کدو را سرو کنید.

نکات طلایی در تهیه کشک کدو کرمانی

  1. می توانید برای رنگ و لعاب بخشیدن به کشک کدو از گوجه فرنگی استفاده کنید.
  2. می توانید به جای کدو سبز از کدو تنبل نیز استفاده کنید که کشک کدو تنبل یا کدو حلوایی مازندرانی گفته میشود.
  3. می توانید در صورت دلخواه از ترکیب کدو و بادمجان در کنار هم استفاده کنید.
4.5/5 - (4 امتیاز)

دسته بندی شده در: