مربای گیلاس یکی از مربا های بسیار خوشمزه و ساده می باشد که می توانید با میوه خوشمزه گیلاس تهیه کنید. شما می توانید با گیلاس شربت یا کمپوت و یا مربا تهیه کنید. گیلاس دارای درخت بزرگ و پر سایه می باشد که درخت این میوه گاهی به دوازده متر می رسد. گیلاس در بیشتر مناطق ایران به خصوص الموت در قزوین کشت می شود. میوه گیلاس برای رفع نقرس و تسکین درد و آرام شدن درد می شود. امروز در آشمزی طرز تهیه مربای گیلاس را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه مربا گیلاس خانگی

گیلاس1 کیلوگرم
شکر750 گرم
آب لیموترش1 ق غذا خوری
وانیل1/2 ق مربا خوری

طرز تهیه مربای گیلاس خوشمزه و ساده:

مرحله اول: آماده سازی گیلاس

گیلاس ها را بشورید. با کمک چاقو آن را از وسط به دو نیم تقسیم کنید. هسته گیلاس را جدا کنید. گیلاس و شکر را به صورت لایه ای داخل یک قابلمه ریخته و برای 12 الی 24 ساعت بگذارید در یخچال بماند تا خوب آب بی اندازد.

مرحله دوم: جوشاندن مواد

قابلمه را بعد از 12 ساعت روی حرارت قرار دهید و صبر کنید تا به جوش بیاید. بهتر است زیاد مربا را هم نزنید تا گیلاس های حالت خود را از دست ندهند. بعد از جوش آمدن کف روی آن را خوب بگیرید تا در انتها مرباتون خوشرنگ شود.

مرحله سوم: افزودن آبلیموترش

وقتی مربا کم کم غلیظ شد باید وانیل و آبلیموترش تازه را اضافه کنید و برای 10 دقیقه بگذارید تا بجوشد و خوب غلیظ شود. می توانید برای تست غلظت مربا کمی از آن را داخل نعلبکی ریخته و داخل یخچال قرار دهید اگر به سختی حرکت کند یعنی به غلظت رسیدن است. مربا را داخل شیشه تمیز ریخته و در یخچال نگهداری کنید. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه مربای گیلاس

  1. اگر شکر شما کم و یا مربا به قوام کافی نرسد مربا کپک یا شکرک می زند.
  2. حتما از آبلیموترش تازه استفاده کنید و اصلا آبلیمو های صنعتی یا آماده برای تهیه مربا ها مناسب نیستند.
  3. می توانید بجای آبلیموترش از جوهر لیمو نیز استفاده کنید.
4.2/5 - (59 امتیاز)

دسته بندی شده در: