مربای گل محمدی یکی از انواع مربا ها می باشد که بسیار خوشمزه و ساده است و می توانید برای در فصل بهار و تابستان همزمان با رسیدن برگ گل محمدی این مربای خوشمزه را تهیه کنید. مربای گل محمدی بسیار خوش رنگ و خوشمزه می باشد و شما می توانید به صورت مارمالاد یا به صورت برگ درسته آن را در خانه تهیه کنید. مربای گل محمدی به روش های مختلفی تهیه می شود ولی در رسپی زیر اصلا مربا شکرک نمی زند و ماندگاری بالایی دارد. امروز در آشمزی طرز تهیه مربای گل محمدی تازه را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه مربای گل محمدی:

گلبرگ تازه1 پیمانه
شکر6 پیمانه
آب4 پیمانه
جوهر لیمو1/4 ق چای خوری
گردوبه مقدار لازم

طرز تهیه مربای گل محمدی تازه:

مرحله اول: آماده سازی گلبرگ

ابتدا باید گلبرگ از قسمت سفید رنگ جدا کنید و با قیچی برش بزنید به طوری که فقط قسمت صورتی باقی بماند. گلبرگ ها را داخل لگن آب سرد ریخته و خوب بشورید و روی یک پارچه تمیز قرار دهید تا خشک شود و آب اضافی آن کشیده شود.

مرحله دوم: تفت دادن گلبرگ

در ادامه گلبرگ ها را داخل تابه بریزید و دو دقیقه با حرارت کم تفت دهید تا حجم گلبرگ ها کم شود سپس از روی حرارت بردارید و یک لیوان آبجوش روی آن بریزید و در قابلمه یا تابه را بگذارید تا عطرش بیرون بیاید. برای حدود 20 دقیقه بگذارید در همین حالت بماند.

مرحله سوم: پخت مربا

در ادامه 3 لیوان آب باقی مانده را داخل قابلمه بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید تا بجوش بیاید و بعد جوهر لیمو را اضافه کنید و بعد شکر را بریزید و حرارت را کم کنید و تا بجوش بیاید و شربت به قوام برسد. بهتر است با یک فرچه تمیز آشپزی آغشته به لیموترش اطراف قابلمه را تمیز کنید. شربت که قوام آمد گلبرگ ها را اضافه کنید و برای 8 الی 9 دقیقه بگذارید تا گلبرگ ها بجوشد. در انتها گردو خرد شده را اضافه کنید.

مرحله چهارم: تهیه مربا گل محمدی تازه

از قبل داخل یک لگن آب و یخ بریزید و فوری قابلمه را داخل لگن قرار دهید و برای 5 دقیقه بگذارید بماند با این کار بهش شوک وارد می شود و رنگ مربا اصلا تیره نمی شود. سپس دمکنی را بر ندارید تا مربا سرد شود و بعد داخل شیشه ها بریزید و در یخچال نگهداری کنید.

نکات کلیدی در تهیه مربای گل محمدی تازه با گردو + ماندگاری بالا

  1. اگر مربا بیش از حد قوام پیدا کند حتما شکرک می زند.
  2. مربا خودش عطر و طعم دارد و نیازی به افزودن گلاب نیست.
  3. گردو قالب حذف است.
  4. می توانید بجای جوهر لیمو از لیموترش تازه استفاده کنید
4.1/5 - (14 امتیاز)

دسته بندی شده در: