مربای زنجبیل یکی از مرباهای مفید و دارای خواص زیاد هست که طعم خیلی متفاوتی دارد. از خوص زتجبیل می توان به مفید برای صفرا و سرطان، کمک به دستگاه گوارش، کمک به کاهش وزن و… اشاره کرد. این مربا دارای طبع گرم است و برای مفاصل و ماهیچه ها بسیار مفید است و باعث گرم شدن عضلات می شود. مربای زنجبیل دارای کالری بسیار پایینی بوده و به همین دلیل برای افرادی که رژیم لاغری دارند توصیه می شود که با این مربا می توانند تنوع خوبی به برنامه کاهش وزن خود دهند. امروز در آشمزی طرز تهیه مربای زنجبیل را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه مربای زنجبیل

زنجبیل تازه200 گرم
شکر200 گرم
آب1 و نیم لیوان
آبلیمو1 ق مربا خوری

طرز تهیه مربای زنجبیل

مرحله اول: آماده کردن زنجبیل

زنجبیل تازه را تهیه کنید سپس با کمی آب بشویید و با چاقو پوست زنجبیل را جدا کنید. زنجبیل را با چاقو خلالی یا نگینی خرد کنید و در ظرفی بریزید.

مرحله دوم: جوشاندن زنجبیل ها

در یک قابلمه آب بریزید و آن را روی شعله قرار دهید تا آب جوش بیاید سپس زنجبیل های خرد شده را در آب جوش بریزید و بزارید به مدت 15 دقیقه در آن بماند بعد از مدت گفته شده زنجبیل را آبکش کنید و در صافی بریزید و با آب سرد کمی بشورید. زنجبیل ها را دوباره در آب جوش بریزید این کار را 4 تا 5 بار انجام دهید تا تلخی زنجبیل گرفته شود.

مرحله سوم: قرار دادن زنجبیل ها در آب سرد

بعد از اینکه احساس کردید تلخی زنجبیل ها از بین رفته است آن را در یک کاسه آب سرد قرار دهید و بزارید به مدت 5 تا 6 ساعت در آب سرد بماند و در این حین آب آن را کمی عوض کنید.

مرحله چهارم: تهیه شربت مربا

شکر و آب را در یک قابلمه بریزید و قابلمه را روی حرارت گاز قرار دهید و اجازه دهید شکر و آب چند دقیقه بجوشد. بعد از اینکه شکر خوب حل شد و جوش آمد زنجبیل ها را به آن اضافله کنید و صبر کنید تا مربای شما قوام بیاید. در اواخر پخت مربا آبلیمو را به آن اضافه کنید و قابلمه را از روی حرارت بردارید و بزارید مربا سرد شود. مربای زنجبیل شما آماده است نوش جان.

فوت و فن های طرز تهیه مربای زنجبیل

  1. شما می توانید از آبی که در آن زنجبیل ها را اولین بار جوشانده بودید در تهیه غذا به عنوان طعم دهنده استفاده کنید.
  2. اگر شهد مربای شما زیاد است می توانید از آن در تهیه مربای هویج و دیگر مربا ها به عنوان طعم دهنده استفاده کنید.
  3. می توانید از آبلیمو در تهیه این مربا از گلاب نیز استفاده کنید.
Rate this post

دسته بندی شده در: