چای کرک با جوشاندن شیر و شکر و ادویه‌هایی که مانند دارچین، هل، زنجبیل و غیره، درست می‌شود و یک نوشیدنی فوق‌العاده و تسکین‌ دهنده و معطر است‌. در کشورهایی مانند امارات، چای فوری کرک بسیار محبوب است و کافه ها در تمام طول شبانه روز در حال سرو آن هستند. فرق چای کرک با ماسالا مواد تشکیل دهنده و طرز تهیه آن است. چای کرک چای هندی نیز محسوب می‌شود؛ اما خوردن این چای در جنوب ایران و کشور‌های عربی نیز بسیار مرسوم است این چای گیاهی که از ترکیب شیر با شکر، زعفران، هل، چوب دارچین و… تهیه می‌شود و طبع گرمی دارد. یکی از فواید چای کرک این است که برعکس چای سیاه، به هضم غذا کمک می‌کند و حتی اگه بعد از غذا بنوشید اذیت نمی شوید. زنجبیل به تنظیم سیستم گوارش کمک می‌کند؛ به تولید آنزیم‌های گوارشی کمک می‌کند که با تولید آن ها روند هضم غذا سریع‌ تر می شود و از طرف دیگر سرعت گردش خون و جریان اکسیژن به اندام‌های بدن رو بیشتر می‌کند. هل ویتامین C و مواد مغذی دیگری دارد که به حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کند. امروز در آشمزی طرز تهیه چای کرک را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه چای کرک

آب جوش2 لیوان
چای1 ق سوپ خوری
شکربه میزان دلخواه
میخک3 دانه
هل4 دانه
دارچینیک تکه
زعفران سابیده شده1/2 ق چای خوری
شیر1 لیوان

طرز تهیه چای کرک

مرحله اول: جوشاندن آب و اضافه کردن چای

در یک کتری به اندازه دو تا سه لیوان آب بریزید و آن را روی شعله گاز قرار داده گاز را روشن کرده و بزارید آب بجوشد. در قوری یک قاشق سوپ خوری پر چای بریزید سپس آب جوش را روی آن بریزید.

مرحله دوم: اضافه کردن شکر و باقی مواد

در قوری به میزان دلخواه شکر بریزید سپس هل و میخک را نیز اضافه کنید. یک تکه چوب دارچین و زعفران سابیده شده را اضافه کرده کمی هم بزنید. بزارید به مدت یک ربع بجوشد.

مرحله سوم: ترکیب کردن شیر با مواد

یک لیوان شیر را بعد از اینکه مواد داخل قوری یک ربع جوشید به آن اضافه کنید. به مدت 5 دقیقه شیر باید با مواد بجوشد. سپس در لیوان ها صافی گذاشته و چای کرک را در آن ها بریزید و سرو کنید.

فوت و فن های طرز تهیه چای کرک

  1. زمانی که شیر را اضافه کردید حواستان باشد که دمای شعله کم باشد تا شیر سر نرود.
  2. به جای شکر از عسل که سالم تر نیز هست می توانید استفاده کنید.
  3. برای اینکه چای کرک شما رنگ بهتری داشته باشد می توانید از چای کله مورچه ای نیز استفاده کنید.
  4. زعفران قابل حذف بوده ولی استفاده از آن بو و طعم خوبی به چای کرک شما می دهد.
3.2/5 - (12 امتیاز)

دسته بندی شده در: