قیمه رشتی یکی از غذا های سنتی رشت است که شاید برایتان سوال باشد که فرق این قیمه با قیمه های دیگر در چه چیزی است. تفاوت این قیمه با دیگر قیمه ها در این است که در آن از آبلیمو یا غوره به جای لیمو عمانی برای مزه دار کردن استفاده می شود و همینطور در تهیه آن از گوجه فرنگی به جای رب استفاده می شود. قیمه رشتی یک مزیت بسیار عالی نسبت به قیمه معمولی دارد و آن این است که این قیمه در مدت زمان کمتری نسبت به قیمه معمولی آماده می شود چون در آن از گوشت چرخ کرده استفاده می شود و زمان پخت آن کمتر از گوشت کامل است به همین دلیل غذای مناسبی است برای زمان هایی که شما زمان کافی برای تهیه قیمه معمولی ندارید. امروز در آشمزی طرز تهیه قیمه رشتی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه قیمه رشتی

لپه1 لیوان
گوشت چرخ کرده300 گرم
رب گوجه فرنگی2 ق غذاخوری
پیاز2 عدد
سیب زمینی2 عدد
غوره یا آبلیمومقدار کمی
آب جوش2 تا 3 لیوان
نمک و فلفل سیاه و زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه قیمه رشتی

مرحله اول: خیساندن لپه

لپه ها را در سینی بریزید و پاک کنید سپس با آب بشویید و بزارید کمی خیس بخورد. بعد از یک ساعت که لپه ها خوب خیس خورد در یک قابلمه کمی آب بریزید و لپه ها را به قابلمه اضافه کنید و روی گاز بزارید به مدت 2 ساعت بپزد.

مرحله دوم: تفت دادن گوشت چرخ کرده

پیاز ها را پوست کنید و با چاقو خرد کنید. در یک تابه روغن بریزید و بزارید گرم شود سپس پیاز ها را به تابه اضافه کنید. پیاز ها را تفت دهید تا کمی سرخ شود. گوشت چرخ کرده را اضافه کنید و تفت بدید. نمک و فلفل و زردچوبه را نیز اضافه کنید.

مرحله سوم: اضافه کردن لپه

لپه های پخته شده را اضافه کنید و هم بزنید. رب گوجه و آب جوش را اضافه کنید و درب قابلمه را بزارید تا خورش خوب جا بیفتد. نشان جا افتادن خورش این است که به روغن بیفتد.

مرحله چهارم: سرخ کردن سیب زمینی

سیب زمینی ها را پوست کنید و با چاقو خلالی خرد کنید. در تابه روغن بریزید و روی شعله قرار دهید تا کمی گرم شود این کار باعث می شود که سیب زمینی ها به تابه نچسبد. سیب زمینی ها را در تابه بریزید و هم بزنید تا خوب سرخ شود کمی مانده به اینکه سیب زمینی ها کامل سرخ شود به آن نمک و زردچوبه و کمی فلفل اضافه کنید.

مرحله پنجم: سرو قیمه رشتی

در آخر پخت خورش به آن غوره یا آبلیمو اضافه کنید و شعله گاز را خاموش کنید. در ظرفی که می خواهید خورش را سرو کنید کمی از خورش را بریزید و در ادامه کمی سیب زمینی خلالی سرخ شده به آن اضافه کنید. این خورش را می توانید با برنج یا نان سرو و نوش جان کنید.

فوت و فن های طرز تهیه قیمه رشتی

  1. شما می توانید این خورش را با لیمو عمانی نیز تهیه کنید که در این صورت غوره یا آبلیمو حذف می شود.
  2. می توانید برای خوش طعم شدن از چوب دارچین و هل نیز در این خورش استفاده کنید.
5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: