چیلبیر یا همان تخم مرغ ترکی یک صبحانه ترکی خوشمزه است که شاید برای شما سوال باشد از ترکیب چه موادی تهیه می شود در جواب باید گفت در آن از تخم مرغ به روش پوچد به همراه ماست یونانی و ادویه های مختلف استفاده می شود. اگر به دنبال غذا ها و طعم های جدید هستید پخت این تخم مرغ به شما توصیه می شود. از چیلبیر به عنوان یک میان وعده یا شام هم می توان در کنار نان و سبزی تازه استفاده و لذت برد. امروز در آشمزی طرز تهیه چیلبیر را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه چیلبیر

تخم مرغ2 عدد
ماست یونانیبه مقدار لازم
سیر1 حبه
شویدمقداری
نمکبه مقدار لازم
کرهمقداری
پودر پابریکا، فلفل قرمز، زیرهبه مقدار لازم
جعفریمقدار کمی

طرز تهیه چیلبیر

مرحله اول: آماده کردن ماست

ماست یونانی را در یک ظرف بریزید. شوید را پاک کنید و بشویید سپس با چاقو خرد کنید و به ماست اضافه کنید. در صورت داشتن شوید خشک می توانید از آن نیز استفاده کنید. 1 حبه سیر را پوست کنید و با رنده ریز کنید و به ماست اضافه کنید نمک را نیز اضافه کنید.

مرحله دوم: تفت دادن کره

یک تابه را روی حرارت قرار دهید و به آن کره اضافه کنید سپس فلفل قرمز و پودر پابریکا و در صورت سلیقه زیره را نیز به آن اضافه کنید و کمی هم بزنید. زیر شعله را خاموش کنید و کره را از روی حرارت بردارید.

مرحله سوم: پختن تخم مرغ ها به روش پوچد اگ

روی یک کاسه یک صافی قرار دهید و تخم مرغ را بشکنید و بزارید کامل قسمت آبکی سفیده از سفیده جدا شود. در یک قابلمه کمی آب بریزید و آن را روی شعله قرار دهید و صبر کنید تا کناره های قابلمه حباب تشکیل شود در ادامه یک قاشق غذا خوری سرکه به آن اضافه کنید. تخم مرغ را آرام به آب اضافه کنید. حدود 4 تا 5 دقیقه طول می کشد تا تخم مرغ بپزد و روی سطح آب بیاید. تخم مرغ را با قاشق از قابلمه خارج کنید.

مرحله چهارم: تهیه چیلبیر

ماست را با موادی که از قبل با آن مخلوط کرده بودید در ظرف سرو بریزید. ماست را کمی در ظرف پخش کنید و درادامه کمی از کره فلفلی را نیز روی ماست بریزید. تخم مرغ ها را روی ماست قرار دهید و دوباره کمی کره فلفلی را به آن اضافه کنید. در آخر کمی جعفری خرد شده را به روی آن بریزید و با نان تست تازه نوش جان کنید.

فوت و فن های طرز تهیه چیلبیر

  1. هنگامی که کره در تابه قرار دارد توجه داشته باشید که حرارت باید خیلی ملایم باشد.
  2. توجه داشته باشید که برای پوچد اگ نباید آب بجوشد و همین که حباب در کناره های ظرف تشکیل شود یعنی زمان اضافه کردن تخم مرغ است.
  3. در تهیه پوچد اگ بعد از آماده شدن باید سفیده شما سفت و زرده کمی شل و حالت عسلی داشته باشد.
Rate this post

دسته بندی شده در: