خورش قیمه یکی از غذا های سنتی ایرانی است که از آن در مجالس و وعده های غذایی استفاده می شود. این خورش یکی از خورش های محبوب برای نذری دادن است و تهیه آن کمی نیاز به فوت و فن دارد تا یک خورش جا افتاده و خوشمزه به دست آید. طرز تهیه این خورش میز مانند خورش های قیمه دیگر است اما مقادیر گفته شده برای 100 نفر است که مناسب نذری دادن در این روز های محرم است. امروز در آشمزی طرز تهیه خورش قیمه نذری را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه خورش قیمه برای 100 نفر

لپه3 کیلو گرم
گوشت خورشی گوسفندی10 کیلو گرم
پیاز5 کیلو گرم
سیب زمینی7 کیلو گرم
روغن4 کیلو گرم
زعفران1 مثقال
گلاببه میزان لازم
لیمو عمانی20 عدد
رب گوجه2 و نیم کیلو گرم
چوب دارچین و نمکبه میزان لازم
ادویه های قیمه که شامل پودر هل، زیره، فلفل سیاه و زردچوبهبه میزان لازم

طرز تهیه خورش قیمه نذری

مرحله اول: تفت دادن پیاز ها

لپه ها را از شب قبل پاک کنید و بشورید سپس کمی آب در آن باقی بذارید تا لپه ها خیس بخورد. پیاز ها را پوست کنید و با چاقو خرد کنید. در یک تابه بزرگ روغن بریزید و تابه را روی گاز قرار دهید. شعله گاز را روشن کنید و صبر کنید تا روغن داخل تابه کمی گرم شود. پیاز ها را به تابه اضافه کنید و تفت دهید. زرد چوبه را به پیاز اضافه کنید و هم بزنید تا پیاز ها خوب سرخ شود.

مرحله دوم: سرخ کردن گوشت

وقتی پیاز کمی سرخ شد و رنگ طلایی گرفت وقت آن است که گوشت گوسفدی خرد شده را اضافه کنید. لپه هایی که از شب قبل خیس خورده بودند را به مخلوط گوشت و پیاز اضافه کنید و تفت دهید. فلفل و چوب دارچین را نیز اضافه کنید.

مرحله سوم: پختن خورش

رب را به موا اضافه کنید و مقداری آب نیز اضافه کنید سپس درب قابلمه را بزارید و شعله گاز را ملایم کنید و بزارید خورش حدود 4 تا 5 ساعت بپزد. در این هنگام سیب زمینی ها را پوست کنید و خرد کنید و سرخ کنید. بعد از 4 ساعت ادویه های باقی مانده و گلاب را اضافه کنید. چوب دارچین را نیز از خورش درآوردید و کمی نمک به خورش اضافه کنید. لیمو عمانی ها را 45 دقیقه مانده به خاموش کردن خورش به خورش اضافه کنید. زعفران را نیز اضافه کنید و بعد از چند دقیقه گاز را خاموش کنید خورش قیمه شما آماده است نوش جان.

فوت و فن های طرز تهیه خورش قیمه برای 100 نفر

  1. توجه داشته باشید که گوشت مورد استفاده در این خورش گوساله نیز می تواند باشد و برای خرد کردن گوشت باید آن را کمی کوچک تر از گوشت قرمه خرد کرد.
  2. توجه داشته باشید که زیره قابل حذف است ولی اگر از آن استفاده می کنید به مقدار خیلی کم باید باشد.
  3. لپه را حتما از شب قبل خیس کنید تا نفخ آن گرفته شود و حتما با گوشت تفت دهید تا هنگام پخت له نشود.
  4. بهترین گزینه برای عطر قیمه زعفران و چوب دارچین است اما می توانید از هل و گلاب نیز استفاده کنید.
3.8/5 - (5 امتیاز)

دسته بندی شده در: