خورش قورمه سبزی یکی از خورش های محبوب و هم پسند در ایران است که این غذا از دیر باز در ایران طبخ می شده است و یک غذای سنتی ایرانی محسوب می شود. اسم دیگر این خورش خورش سبزی نیز هست. در تهیه قورمه سبزی از حبوبات مختلفی استفاده می شود که در این دستور پخت از لوبیای قرمز استفاده شده است. از این خورش خوشمزه در ایام محرم نیز برای نذری دادن استفلاده می شود به همین دلیل در این دستور پخت تهیه این خورش برای 100 نفر آموزش داده شده است. امروز در آشمزی طرز تهیه خورش قورمه سبزی برای 100 نفر را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه خورش قورمه سبزی برای 100 نفر

گوشت گوسفندی8 کیلو گرم
لوبیا قرمز2 کیلو گرم
پیاز10 کیلو گرم
لیمو عمانی1 کیلو گرم
سبزی قورمه10 کیلو گرم
زردچوبه و نمک و فلفلبه میزان لازم

طرز تهیه خورش قورمه سبزی نذری

مرحله اول: آماده کردن مواد لازم

لوبیا ها را پاک کنید و با آب بشورید سپس با کمی آب در قابلمه بریزید و بزارید بپزد. گوشت گوسفندی را نیز پاک کنید و به اندازه خورشی خرد کنید. پیاز ها را با چاقو پوست کنید سپس خرد کنید. سبزی قورمه سبزی را نیز تهیه و پاک کنید سپس بشورید و خرد کنید. در تابه روغن بریزید و سبزی ها را سرخ کنید.

مرحله دوم: تفت دادن گوشت

یک دیگ را روی شعله بزارید و روغن در آن بریزید سپس شعله را روشن کنید گوشت را در دیگ بریزید. به گوشت در حال سرخ شدن پیاز ها را نیز اضافه کنید. زردچوبه را نیز به مواد اضافه کنید و خوب تفت دهید تا رنگ پیاز طلایی و گوشت پخته شود.

مرحله سوم: اضافه کردن سبزی و پخت خورش

در این مرحله سبزی سرخ شده و لوبیای پخته شده را نز اضافه کنید و هم بزنید تا ترکییب شوند سپس کمی آب اضافه کنید و درب دیگ را ببندید و بزارید مواد بپزد و خورش جا بیفتد. بعد از مدتی چک کنید که گوشت پخته شده یا خیر و کمی مانده به خاموش کردن گاز لیمو عمانی، نمک، فلفل را نیز اضافه کنید و هم بزنید خورش شما آماده است نوش جان.

فوت و فن های طرز تهیه خورش قورمه سبزی

  1. حواستان باشد که مقدار شنبلیله خورش خیلی زیاد نباشد چون باعث تلخ شدن خورش می شود.
  2. بهتر است برای خوشمزه شدن خورش لوبیا را به اندازه 4 تا 5 دقیقه در تابه بدون روغن و روی شعله تفت دهید سپس به خورش اضافه کنید.
  3. اگر گیشنیز خورش زیاد باشد خورش شیرین می شود البته گششنیز قابل حذف است.
  4. براي پخت قورمه سبزي در حجم زياد معمولا لوبيا را از قبل نمی پزند آن را از شب قبل خيس كرده و همزمان با سبزي به گوشت اضافه مي كنند ولي در اين صورت ديگر نمي شود لوبيا را تفت داد.

خورش قورمه سبزی

3.8/5 - (9 امتیاز)

دسته بندی شده در: