ترشی هویج یکی از خوشمزه و زیباترین ترشی های اصیل ایرانی است که علاوه بر طعم عالی و متعادلی که دارد مصرف زیادی برای دورچین و سفره آرایی دارد که به راحتی می توان آن را در دسترس داشت و استفاده کرد. به دلیل وجود هویج در تمام فصل ها این ترشی فصلی نمی باشد و در تمام فصل می توان آن را تهیه کرد. امروز قصد داریم تا طرز تهیه ترشی هویج خانگی ساده و فوری با سرکه سیب را به شما آموزش دهیم پس با آشمزی همراه باشید.

مواد اولیه مورد نیاز جهت تهیه ترشی هویج:

هویج500 گرم
شکر1 فنجان
آب1 فنجان
سرکه سیب1 فنجان
نمکبه میزان لازم
زنجبیل تازهبه میزان دلخواه
تخم گشنیز1 قاشبق چایخوری
پیاز1 عدد

طرز تهیه ترشی هویج خانگی ساده و فوری:

مرحله اول آماده سازی هویج:

مرحله اول ابتدا هویج ها را خوب شسته و با یک پوست کن هویج ها را پوست می گیریم سپس روی تخته کار هویج ها را بنا به سلیقه تان حلقه ای، نواری و به هر مدلی که می پسندید برش می دهید.

مرحله دوم پخت هویج:

قابلمه آبی را روی حرارت می گذاریم و زمانیکه به جوش آمد هویج ها را داخل آب جوش ریخته و زمان می دهیم تا 3 دقیقه هویج ها در آب جوش بمانند و بعد هویج ها را آبکش می کنیم.

مرحله سوم آماده سازی پیاز:

پیاز را پوست گرفته و روی تخته کار خلالی برش می دهیم و به هویج های آماده شده می افزاییم و کمی مخلوط می کنیم و داخل شیشه های تمیز و خشکی که آماده کرده ایم می ریزیم طوری که 1 سانتی متر از سر شیشه خالی باشد.

مرحله چهارم آماده سازی چاشنی ترشی هویج:

داخل قابلمه کوچکی سرکه سیب، آب، شکر، تخم گشنیز، نمک و زنجبیل را مخلوط می کنیم و روی حرارت قرار می دهیم و زمان می دهیم تا شکر کاملا داخل مواد حل شود سپس مواد را از روی حرارت برمی داریم.

مرحله پنجم افزودن چاشنی به ترشی:

چاشنی آماده شده را به صورت داغ داخل شیشه حاوی هویج و پیاز می ریزیم و زمان می دهیم تا خنک شود سپس درب شیشه ها را بسته و به مدت 2 روز در جای خشک و خنک نگهداری می کنیم و بعد از دو روز می توانید این ترشی خوشمزه را نوش جان کنید.

نکات و فوت و فن تهیه ترشی هویج خانگی:

  1. می توانید سرکه انگور سفید را جایگزین سرکه سیب کنید.
  2. می توانید سیر را جایگزین زنجبیل کنید.
  3. نمک را به میزانی استفاده کنید که دوست دارید ترشی شما نمکی باشد.
  4. زمانی که درب ترشی را باز کردید از قاشق تمیز استفاده کرده و بعد در یخچال نگهداری کنید.
4.2/5 - (4 امتیاز)

دسته بندی شده در: