سیر قلیه یکی از غذاهای ایرانی است و اصالت این غذا مربوط به گیلان می باشد. سیر قلیه مانند اغلب غذاهای گیلانی بسیار مقوی و خوشمزه می باشد که در آن از پروتئین گیاهی، حیوانی و سبزیجات هم استفاده شده است. سیر قلیه در گیلان به همراه برنج دمی سرو می شود. در این غذا از برگ سیرهای تازه و جوان استفاده می شود. امروز قصد داریم تا طرز تهیه خورشت سیر قلیه گیلانی با مرغ و لپه را به شما آموزش دهیم پس با آشمزی همراه باشید.

مواد اولیه مورد نیاز جهت تهیه خورشت سیر قلیه:

سینه مرغ4 تکه
لپه1 پیمانه
برگ سیر600 گرم
آب نارنج2 قاشق غذا خوری
نمک و زردچوبهبه میزان لازم
روغنبه میزان لازم

طرز تهیه خورشت سیر قلیه گیلانی با مرغ و لپه:

مرحله اول آماده سازی مواد اولیه:

ابتدا برگ سیرها را شسته و زمان می دهیم تا کاملا خشک شوند سپس به سایز 0.5 سانتی متری برش داده و آماده می گذاریم. لپه را از 2 ساعت قبل از پخت داخل آب خیس کرده و موقع پخت آب آن را دور می ریزیم.

مرحله دوم تهیه سیر قلیه:

ابتدا داخل قابلمه مناسبی کمی روغن و زردچوبه می ریزیم سپس تکه های مرغ را داخل روغن خوب تفت می دهیم تا طلایی شود سپس لپه خیس خورده را به همراه 2 لیوان آب به مرغ ها می افزاییم و درب قابلمه را می گذاریم تا مرغ و لپه کاملا مغز پخت شوند.

مرحله سوم آماده سازی برگ سیر:

در این مرحله داخل تابه مناسبی کمی روغن ریخته و زمان می دهیم تا خوب گرم شود سپس برگ سیرها را داخل تابه خوب تفت می دهیم و به مرغ و لپه نیم پز شده می افزاییم و زمان می دهیم تا پخت آنها کامل شود.

مرحله چهارم افزودن چاشنی و سرو سیر قلیه:

زمانیکه مرغ و لپه کاملا پخته شدند و میزان آب خورشت کم شد نمک و آب نارنج را به خورشت می افزاییم و زمان می دهیم و ده دقیقه بعد از روی حرارت برداشته داخل ظرف زیبایی کشیده و در کنار برنج کته ایرانی سرو و نوش جان کنید.

نکات و فوت فن تهیه خورشت سیر قلیه با مرغ:

  1. در بعضی نقاط ده دقیقه آخر پخت به این خورشت 2 عدد تخم مرغ هم به آن می افزایند که بنا به ذائقه تان می توانید انجام دهید.
  2. اگر لپه شما دیرپز است و یا برای گوارش شما مشکل ایجاد می کند می توانید لپه را جدا پخته آب آن را دور ریخته و به خورشت بیفزایید.
  3. برای تهیه این خورشت می توانید زمانیکه فصل سیر تازه است برگ سیر را خرد کرده و داخل فریزر نگهداری کنید و از سیر فریزری داخل خورشت استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: