کتلت سیب زمینی شیرازی یکی از غذاهای سنتی و پرطرفدار شهر زیبای شیراز می باشد که برخلاف تصور که باید در کتلت گوشت بکار رود ولی در این کتلت هیچ گوشتی بکار نرفته است و دارای ظاهر و طعمی بسیار خاص و متفاوت می باشد. این کتلت به چند روش تهیه می شود. امروز قصد داریم تا کتلت سیب زمینی شیرازی فست فودی بدون گوشت را به شما آموزش دهیم پس با آشمزی همراه باشید.

مواد اولیه مورد نیاز جهت تهیه کتلت سیب زمینی شیرازی:

سیب زمینی3 عدد
کره30 گرم
آرد گندم1/2 پیمانه
پیاز1 عدد متوسط
تخم مرغ2 عدد
نمک، فلفل و زردچوبهبه میزان لازم
روغنبه میزان لازم

طرز تهیه کتلت سیب زمینی شیرازی بدون گوشت:

مرحله اول آماده سازی سیب زمینی:

ابتدا سیب زمینی ها را خوب بشویید سپس داخل قابلمه ای گذاشته و روی آن آب ریخته و روی حرارت بگذارید، زمان دهید تا کاملا مغز پخت شود، بعد از اینکه سیب زمینی ها پخته شد آنها را پوست گرفته و کاملا له می کنیم.

مرحله دوم آماده سازی آرد:

تابه مناسبی را روی حرارت قرار می دهیم کره را داخل تابه می ریزیم و زمان می دهیم تا کره ذوب شود سپس آرد سفید را به همراه کمی زردچوبه به کره می افزاییم و خوب تفت می دهیم تا به شکل خمیر درآمده و خامی آرد هم گرفته شود.

مرحله سوم مخلوط کردن مواد کوکو:

حالا آرد تفت خورده و خنک شده را به سیب زمینی له شده می افزاییم و خوب ورز می دهیم سپس پیاز رنده شده و آب گرفته، تخم مرغ، نمک و فلفل را هم به مواد افزوده و کاملا مخلوط می کنیم تا خمیری یکدست حاصل شود.

مرحله چهارم پخت کتلت سیب زمینی شیرازی:

تابه مناسبی را روی حرارت قرار می دهیم تا گرم شود سپس داخل آن روغن می ریزیم تا گرم شود در این فاصله از مواد آماده شده به اندازه یک نارنگی بر می داریم و بین دو دست به شکل یک اشک دو طرفه درمی آوریم کمی فشار می دهیم تا سطح صافی پیدا کند بعد با یک چاقو وسط آن برشی ایجاد می کینم تا در زمان پخت خوب مغز پخت شود و داخل روغن داغ می گذاریم.

مرحله پنجم سرو کتلت سیب زمینی شیرازی:

زمانی که با حرارت بالا دو سمت کوکو ها را سرخ کردیم روی دستمال روغن گیر آشپزخانه می چینیم تا روغن اضافی کتلت ها گرفته شود. سپس داخل ظرف زیبایی چیده سرو و نوش جان کنید.

فوت و فن تهیه کتلت سیب زمینی شیرازی فست فودی:

  1. توجه داشته باشید حتما بعد از رنده کردن پیاز آب آن را جدا کرده و بعد به مواد بیفزایید تا باعث شل شدن مواد نشود.
  2. اگر حین شکل دادن به کتلت ها خیلی مواد چسبنده بود کاسه آبی در کنار دست خود قرار دهید و دستتان را مرطوب کنید تا خمیر به دستتان نچسبد.
  3. می توانید کتلت ها را در آرد سوخاری هم غلتانده و بعد سرخ کنید تا ترد تر شود.
4.2/5 - (26 امتیاز)

دسته بندی شده در: