حلیم گندم یکی از خوشمزه ترین آش ها می باشد که در ماه مبارک رمضان یا مناسبت های مختلف آن را تهیه کنید. به همین دلیل آشمزی برای شما عزیزان طرز تهیه آش حلیم گندم را آماده کرده است تا در یک روز تعطیل در کنار خانواده صبحانه گرم و داغ آماده کنید. آماده سازی حلیم کمی زمان بر است و باید آن را از شب قبل آماده کنید تا بتوانید در وعده صبحانه نوش جان فرمائید. امروز در آشمزی طرز تهیه حلیم گندم را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه حلیم گندم خانگی:

گندم پوست کنده۵۰۰ گرم
گوشت قلم گوسفندی و یا بوقلمون۲۵۰ گرم
پیاز۱ عدد
آببه میزان لازم
نمکبه میزان لازم
دارچینبرای تزئین
کره۲۰۰ گرم

طرز تهیه حلیم گندم خانگی با گوشت و قلم:

مرحله اول: گندم

ابتدا گندم را به مدت ۱ شب گندم باید خیس بخورد تا آماده ی پخت شود. سپس بعد از این مدت گندم را در قابلمه بریزید و به میزان ۲ لیوان آب بر روی گندم بریزید و زمان دهید تا گندم پخته شود. در آخر پخت گندم باید بی آب یا کم آب شود. سپس گندم را با غذاساز و یا گوشکوب برقی و یا هر ابزاری که دارید گندم را بکوبید و با پوره کنید.

مرحله دوم: گوشت

یک قابلمه دیگر را روی حرارت بگذارید و پیاز رنده شده را با کمی از کره تفت دهید و سپس گوشت را به داخل قابلمه بی اندازید و زمان دهید کمی با پیاز تفت بخورد. سپس نمک و ۴-۵ لیوان آب به داخل قابلمه بریزید و زمان دهید به مدت ۲ ساعت تا گوشت پخته شود. بعد از این مدت گوشت را بردارید و ریش ریش کنید.

مرحله سوم: آماده سازی حلیم گندم

در قابلمه ای که گندم را پخته اید، گندم پوره شده را بریزید و آب گوشت را کم کم به گندم اضافه کنید و بخورد گندم دهید. اگر میزان آب گندم کافی بود برای شما دیگر نیازی به آب اضافه ندارد ولی اگر خواستید که حلیم کمی رقیق تر باشد از آب لعاب برنج و یا ماکارونی استفاده کنید و اگر در دسترس نبود آب جوشیده را استفاده کنید.

مرحله چهارم: آماده سازی پایانی حلیم

در آخر هم کمی دیگر در صورت نیاز حلیم را روی حرارت بگذارید و کره را به حلیم اضافه کنید و گوشت ریش ریش شده را نیز اضافه کنید و هم بزنید. در آخر در ظرف مورد نظر سرو کنید و با دارچین و گوشت ریش ریش شده تزئین نمائید.

طرز تهیه و دستور پخت حلیم گندم خانگی

نکات کلیدی در تهیه حلیم گندم خانگی:

  1. حلیم گندم را می توانید با شکر نیز سرو کنید.
  2. در تهیه حلیم بهتر است از گندم پوست کنده نیز استفاده کنید.
  3. برای استفاده از گوشت بهتر است گوشت قلم و یا گوشت بوقلمون نیز استفاده کنید.
  4. برای اینکه حلیم به مانند حلیم آماده شود باید از غذاساز و یا گوشکوب برقی نیز استفاده کنید.
  5. می توانید از روغن کرمانشاهی و یا روغن محلی نیز در حلیم استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: