شیرینی برنجی قزوین بسیار معروف و جزو سوغاتی های شهر قزوین حساب می شود. شیرینی برنجی قزوین به نام عروس شیرینی ها نیز شهرت دارد آن هم به دلیل حساس بودن خمیر شیرینی برنجی است. شیرینی برنجی به دلیل وجود آرد برنج است که کمی عمل آوردن خمیرش مشکل است ولی با دستور پخت و فوت و فن هایی که آشمزی برای شما آماده کرده است می توانید شیرینی برنجی را تهیه کنید. مطلب قابل توجه دیگری که در پخت شیرینی برنجی بسیار اهمیت دارد قالب این شیرینی است. قالب شیرینی برنجی قالبی است با طراحی نقوش سنتی با جنس نقره و یا برنج، که بسیار هم گران می باشد ولی برای در نظر گرفتن اقتصاد خانواده، آشمزی برای شما عزیزان یک راه حل خوب برای تهیه قالب برنجی دارد تا بتوانید با هزینه کم، یک شیرینی برنجی قزوین عالی را تهیه کنید، بنابراین همراه ما باشید در آشمزی.

مواد لازم برای تهیه شیرینی برنجی قزوین با پیمانه:

آرد برنج۲ لیوان
روغن جامد۱ لیوان
پودر قند۱ لیوان
پودر هل۱ قاشق چای خوری سر صاف
زعفران۱ استکان کمر باریک
گلاب۱ استکان کمر باریک
خلال پستهبرای تزئين
تخم مرغ۲ عدد(۱ عدد کامل و ۱ عدد سفیده)

طرز تهیه شیرینی برنجی قزوینی با لیوان و روغن:

مرحله اول: روغن و پودر قند

در یک ظرفی روغن را بریزید و گرم کنید در حدی که روغن آب شود ولی دست را نسوزاند. سپس در یک ظرف گود بریزید و پودر قند را به همراه هل الک کرده و به روغن اضافه کنید. با هم مخلوط کنید تا یکدست شود.

مرحله دوم: تخم مرغ و گلاب

تخم مرغ را با گلاب ترکیب کرده و هم بزنید تا از لختگی در بیاید و به ترکیب روغن اضافه کرده و مخلوط کنید.

مرحله سوم: آرد برنج

آرد برنج حتما باید از برنج ایرانی باشد. آرد برنج را می توانید خودتان در منزل تهیه کنید و یا آماده از لوازم قنادی ها تهیه کنید. ۱ یا ۲ لیوان از برنج مرغوب ایرانی را برداشته و به مدت ۲ شب خیس کنید. سپس آبکش کرده و زمان دهید تا آب اضافه اش برود. نم دار بودن برنج در تهیه آرد برنج بسیار مهم است، به طوری که برنج نباید خشک باشد و نباید خیلی آب دار باشد تا بتوانید به راحتی آسیاب کنید. اگر مقدار برنج تان زیاد است برنج را به کوبندگی بدهید و اگر کم است با ابزار های خانگی مانند دستگاه آسیاب برنج را پودر کنید. سپس بر روی میز، روی دستمال نخی پهن کنید. دو روز را در نظر بگیرید و برنج را در این مدت خوب زیر و رو کنید تا گلوله و نم دار نماند زیرا آرد برنج ترش می شود.

مرحله چهارم: اضافه کردن آرد برنج

آرد برنج را الک حریر کرده و سپس به ترکیب اضافه کنید و خوب ورز دهید تا خمیر جمع شود.

مرحله پنجم: تقسیم سازی

شیرینی برنجی اصیل در قزوین معمولا همیشه دو رنگ بوده و بعد از آماده شدن خمیر برنجی، خمیر را نصف کرده و نصف خمیر را با زعفران، زعفرانی می کنند.

مرحله ششم: استراحت

بعد از آماده سازی خمیر برنجی را باید در محیطی خنک اما منظور یخچال نیست، محیط خنک مانند پشت پنجره بگذارید تا به مدت ۲ تا ۳ روز خمیر جا بیفتد و برای استفاده آماده باشد. زودتر از این مقدار خمیر شیرینی برنجی در هنگام استفاده ترک می خورد.

مرحله هفتم: قالب زدن و پخت شیرینی برنجی

خمیر شیرینی را به مقدار یک زیتون درشت برداشته و در کف دست قلقلی کنید و سپس قالب مخصوص را در آرد برنج زده و قالب بزنید. پیشنهاد آشمزی برای رفاه و کم هزینه بودن قالب این است که از درب مداد یا خودکار استفاده کنید و بر روی خمیر شیرینی برنجی طرح بیاندازید و در آخر با خلال پسته و یا پودر پسته و سیاه دانه تزئین نمائید، سپس در فر از قبل گرم شده با حرارت ۱۰۰-۱۵۰ به مدت ۱۵ دقیقه زمان پخت در نظر بگیرید.

طرز تهیه شیرینی برنجی قزوین

نکات کلیدی در تهیه شیرینی برنجی خوشمزه به روش قنادی ها:

  1. شیرینی برنجی را بعد از پخت باید زمان دهید تا سرد شود و بعد به آرامی از سینی جدا کنید.
  2. شیرینی برنجی وقتی به صورت خمیری است باید تزئین شود.
  3. برای پخت مدت تقریبی گفته شده و باید هر ۳ تا ۵ دقیقه درب فر را باز کنید و چک کنید.
  4. شیرینی برنجی در هنگام پخت زیرش کاملا طلایی میشود و مشخص میشود که پخته شده.
  5. شیرینی برنجی شیرینی حساسی است و باید وقتی در دیس می گذارید دیگر آن را جا به جا نکنید.
  6. شیرینی برنجی را می توانید به سایز بزرگتر نیز تهیه کنید.
  7. شیرینی برنجی جزو شیرینی های نوروزی قزوین می باشد و ماندگاری بسیار بالایی دارد.
  8. می توانید به مدت ۱ سال شیرینی برنجی را در فریزر نگه داری کنید.
3.7/5 - (13 امتیاز)

دسته بندی شده در: