نان تافتون یکی از انواع نان ها می باشد که فوق العاده خوشمزه و ساده است. نان انواع مختلف سنتی و محلی دارد. نان سنگک، بربری، لواش، تافتون و…. و همینطور انواع نان فانتزی مانند نان ترتیلا، نان ساندویچی، نان باگت و … از همه ی اینها جالب تر این است که تما این نان ها را بتوانید در خانه آماده کنید. شاید خیلی از شما عزیزان به این فکر کنید مگر در خانه هم میشود نان تهیه کرد؟ و پاسخ آشمزی برای شما همراهان این است که بله، در خانه با فر های کوچک خانگی و حتی بدون فر و با ماهی تابه می توانید نان تهیه کنید و آن هم به راحتی و به سادگی. از میان انواع نان های مختلف پرکاربرد ترین و پرمصرف ترین نان را آشمزی قصد دارد تا به شما آموزش دهد و آن هم نان تافتون با خمیر مایه است. بنابراین همراه ما باشید برای طرز تهیه نان تافتون خانگی بدون نیاز به فر در آشمزی.

مواد لازم برای تهیه نان تافتون خانگی:

آرد سفید۲ لیوان
روغن مایع۱ پیاله
شکر۱ قاشق غذا خوری سر صاف
خمیر مایه۱ قاشق غذا خوری پر
آب ولرم۱ لیوان
نمک۱ قاشق چایخوری سر صاف

دستور پخت نان تافتون خانگی:

مرحله اول: خمیر مایه

خمیر مایه را به همراه شکر به آب ولرم اضافه کنید و سپس هم بزنید و زمان دهید تا خمیر مایه عمل کند.

مرحله دوم: آرد

آرد را به همراه نمک الک کرده و سپس با خمیر مایه عمل آماده مخلوط کنید تا خمیر نان تافتون بدست آید و به مدت ۱ ساعت زمان دهید تا خمیر تافتون استراحت کند و حجمش دو برابر شود.

مرحله سوم: نان تافتون

ماهی تابه را چرب کرده و روی حرارت ملایم قرار دهید و سپس خمیر نان تافتون را چانه های کوچک اندازه ی گردو گرفته و در دست باز کنید و یا با وردنه باز کنید و سپس در تابه بیاندازید. کمی زمان دهید تا یک طرف نان پخته شود و نان را برگردانید تا سمت دیگرش نیز آماده شود.

مرحله چهارم: سرو نان تافتون

در آخر که همه ی نان ها آماده شد نان تافتون را در بین دستمال نخی قرار دهید تا نان خشک نشود. نان تافتون را می توانید به مدت ۱ هفته نیز نگهداری کنید.

نکات کلیدی در تهیه نان تافتون خانگی:

  1. نگهداری نان تافتون پخته شده و آماده به مدت ۱ هفته می باشد.
  2. می توانید خمیر را به مدت ۱ ماه در فریزر نگهداری کنید.
  3. برای نگهداری خمیر نان تافتون بعد از اینکه نان را باز کردید و فرم دادید می توانید آن را فریز کنید.
  4. می توانید از کنجد و یا سیاه دانه در نان تافتون استفاده کنید.
  5. می توانید از شوید خشک در نان تافتون استفاده کنید.
  6. می توانید از آرد سبوس دار نیز نان تافتون را تهیه کنید.
4.8/5 - (6 امتیاز)

دسته بندی شده در: