ترشی چاقاله بادام یکی از خوشمزه ترین و ساده ترین ترشی ها است که به راحتی در فصل بهار می توانید آن را تهیه کنید، چاقاله بادام یک میوه بسیار پر خاصیت برای لثه و حاوی زیادی آنتی اکسیدان و ویتامین E می باشد. برای تهیه این ترشی می توان هم از سرکه سفید و هم سرکه قرمز بنا به ذائقه خود استفاده کرد. سعی کنید چاقاله بادام های نوبر و کوچک را برای تهیه این ترشی استفاده کنید، امروز در آشمزی یک ترشی چاقاله بادام خوشمزه و راحت را آموزش می دهیم با ما همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه ترشی چاقاله (چغاله) بادام

چاقاله بادام1 کیلو
سرکه سفید2 لیوان
آب1 لیوان
سیر10 حبه
فلفل تند2 عدد
نمک و تخم گشنیر و نعنا و ترخونبه مقدار لازم

طرز تهیه ترشی چاقاله (چغاله) بادام

مرحله اول ( آماده سازی مواد ترشی چاقاله بادام )

ابتدا چاقاله ها را خوب شسته و دم آنها را جدا کرده سپس روی پارچه ریخته تا خشک شوند زیرا مرطوب ماندن آنها باعث کپک در ترشی می شود سپس آب و سرکه را با هم مخلوط کرده روی حرارت گذاشته تا جوش بیاید و به آن نمک و فلفل افزوده کنار می گذاریم تا خنک شود.

سیرها را پوست کنده و ورقه می کنیم.

مرحله آخر

شیشه هایی که می خواهید ترشی را داخل آن بگذارید خوب شسته و با دستمال خوب خشک کنید سپس مقداری از چاقاله بادام ها را داخل ظرف ریخته و لای آن سیر و نعنا و ترخون و تخم گشنیر و فلفل تند ریخته و همینطور لایه ها را تکرار می کنیم تا چاقاله ها تمام شود سپس مخلوط آب و سرکه که خنک شده را روی ترشی بریزید درب ظرف ترشی را خوب ببندید و بمدت 1 ماه در یخچال قرار داده سپس ترشی چاقاله بادام ما حاضر است.

نکات و فوت و فن های ترشی چاقاله بادام

  • از چاقاله بادام های شیرین و ریز استفاده شود تا ترشی شما بهتر و زودتر برسد.
  • می توان آب را حذف کرد سرکه را مستقیم بدون جوشاندن داخل ظرف ترشی ریخت.
  • مخلوط آب و سرکه کاملا روی ظرف را بگیرد.
  • تمام مواد ترشی خشک باشد.
  • اگر مقدار نمک کمتری استفاده کنید چاقاله بادام ها شل می شوند.
  • چاقاله ها را میتوان هم درسته و یا از وسط نصف کرده در این ترشی استفاده کنید.
  • برای این که چغاله ها سبز بمانند و تغییر رنگ ندهند، به اندازه نوک قاشق چایخوری ( به اندازه یک عدس ) کات کبود، به همراه 5 قاشق نمک در یک لیتر آب حل کرده و سپس چغاله ها را درون آب می ریزیم، به طوری که محلول آماده شده، روی چغاله ها را فرا بگیرد. پس از آن می گذاریم تا 24 ساعت بماند. آن گاه چغاله ها را از محلول مورد نظر خارج کرده و در صافی می ریزیم تا آب آنها به طور کامل خارج شود.

4.5/5 - (13 امتیاز)

دسته بندی شده در: