کیک شربتی (کیک باقلوا) که به کیک باقلوا نیز معروف است عطر و بوی بهشت را با خودش می آورد. کیک شربتی با طعم هل و گلاب و عطر زعفران به اندازه باقلوا خوشمزه و لذیذ است ولی خیلی سبک تر از باقلواست. بر خلاف تصور این کیک از شیرینی متعادلی برخورداره چون داخل کیک شکر کمتری استفاده میشه کیک شربتی تقریبا در همه‌ی شهر‌ها یکی است، اما کیک شربتی مشهور به شیرازی و قزوینی هم داریم. ما قبلا در آشمزی کیک یک تخم مرغی و کیک اسفنجی را آموزش دادیم، امروز یک کیک شربتی (کیک باقلوا) عالی را باهم در آشمزی یاد می گیریم.

مواد لازم برای تهیه شربت کیک شربتی (کیک باقلوا)

شکریک و نیم لیوان
آبیک و نیم لیوان
زعفران1ق غذا خوری
گلابنصف لیوان
هل2 عدد

مواد لازم برای تهیه کیک شربتی

شکر1 لیوان
ماست1 لیوان
روغن1 لیوان
تخم مرغ4 عدد
آرد2 لیوان
بیکنیگ پودر1 ق مربا خوری
پودر هل1ق چایخوری

طرز تهیه کیک شربتی (کیک باقلوا)

مرحله اول ( تهیه شربت کیک باقلوا )

ابتدا آب و شکر را مخلوط کرده سپس روی حرارت می گذاریم تا به جوش بیاد و 10 دقیقه بجوشد سپس حرارت را کم کرده و زعفران غلیظ دم کرده و گلاب و هل را اضافه می کنید و اجازه دهید 5 دقیقه دیگر بجوشد از روی حرارت برداشته و بگذارید کنار تا خنک شود.

مرحله دوم ( آماده سازی مواد کیک شربتی )

شکر و روغن را با سرعت تند همزن 7 دقیقه خوب بزنید تا خوب سفید شود سپس تخم مرغ ها را دانه دانه اضافه و هر کدام را 2 دقیقه هم زده سپس ماست و پودر هل را اضافه و خوب مخلوط می کنید، آرد را با بیکینگ پودر مخلوط کرده و سه بار الک می کنیم و طی 3 مرحله به مخلوط مون اضافه می کنیم و با لیسک از یک جهت به صورت دورانی خوب فولد کنید. مایه باید یکدست باشد و اگر گلوله داشت رفعش کنید وگرنه در هنگام خوردن کیک زیر زبان احساس می شود.

مرحله سوم ( پخت کیک شربتی )

کف قالب سایز 22*22 را چرب کرده سپس کاغذ روغنی انداخته و مایه کیک را در قالب ریخته چند بار به سطح کوبیده تا حباب داخل مایه کیک خارج شود سپس داخل فری که از قبل گرم شده بمدت 40-50 دقیقه با دمای 180 درجه بگذارید تا خوب پخته و خوش رنگ شود سپس در چند دقیقه آخر گریل را روشن کنید تا سطح کیک نیز طلایی شود.

مرحله چهارم ( اضافه کردن شربت کیک)

کیک را از قالب خارج کنید تا خنک شود و کیک را برگردانید و کاغذ روغنی را جدا کنید و دوباره داخل قالب کیک قرار بدید ولی بصورت برعکس یعنی کف کیک بالا قرار بگیرد به صورت دلخواه برش زده خنک که شد شربت خنک را روش ریخته و دو ساعت بگذارید داخل یخچال تا شربت کامل جذب کیک شود سپس با پودر پسته و یا نارگیل تزئین کرده و نوش جان کنید.

نکات و فوت و فن های کیک شربتی

  • کیک و شربت هر دو باید کاملا خنک باشند وگرنه کیک خمیری می شود.
  • برای خنک شدن شربت آن را داخل یخچال قرار ندید در دمای محیظ خنک شود.
  • در فاصله ای که کیک را داخل یخچال گذاشته اید روش سلفون بکشید تا خشک نشود.
  • ماست حتما شیرین باشد.
  • هیچکدام از مواد جایگزین ندارد.
  • منظور از لیوان، لیوان های دسته دار فرانسوی هستند.
  • می توان در ماهیتابه دو طرف نیز درست کرد.

4.2/5 - (38 امتیاز)

دسته بندی شده در: