کیک اسفنجی بدون بکینگ پودر و جوش شیرین دستورهای زیادی دارد. معمولا اینجور کیک ها بافت متراکم تری نسبت به بقیه کیک ها دارند. خیلی ها دوست ندارن بکینگ پودر و یا جوش شیرین در کیک هاشون استفاده کنند و یا زمانی برای آماده سازی کیک در دسترس ندارند. اولین بار کیک اسفنجی توسط آقای Harry Baker در آمریکا بعد تلاش های متعدد برای خوشمزه شدن و مرطوب شدن کیک اسفنجی به طعم و بافت مورد نظر رسید و استفاده از روغن و مایعات در این کیک باعث شد ضمن داشتن بافتی اسفنجی و سبک، مرطوب هم باشه. حالا ما امروز کیک اسفنجی بدون بکینگ پودر را در آشمزی با بافت بسیار لطیف و نرم یاد می گیریم با ما همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه کیک اسفنجی بدون بکینگ پودر

تخم مرغ5 عدد
شکر1/2 + دو قاشق غذا خوری
وانیل1/2 قاشق چایخوری
آرد2/3 پیمانه
نشاسته ذرت1/2 پیمانه
کره80 گرم

طرز تهیه کیک اسفنجی بدون بکینگ پودر

مرحله اول ( آماده سازی مواد کیک )

ابتدا فر را به دمای 180 درجه سانتی گراد بمدت 15 دقیقه گرم کنید.

همه مواد را یک ساعت قبل از یخچال خارج کرده تا هم دمای محیط شوند.

نشاسته ذرت و آرد را باهم مخلوط کنید و سه بار الک کنید.

مرحله دوم ( زدن تخم مرغ )

تخم مرغ و شکر را با هم مخلوط کنید و روی بخار کتری قرار بدید مرتب هم بزنید تا شکر حل شود. اصلا تخم مرغ را روی بخار کتری رها نکنید زیرا باعث این می شود تخم مرغ ها بپزد. وقتی شکر کاملا ذوب شد یعنی زمانی که شکر را بین دو انگشت بگیرین زبری شکر احساس نشود سپس مواد را از روی حرارت بردارید و وانیل را اضافه کنید و با دور تند همزن به مدت 5 دقیقه خوب بزنید تا مواد سبک و حجیم شوند.

مرحله سوم ( اضافه کردن کره )

کره را روی بخار کتری گذاشته و به روش بن ماری ذوب کنید و یا چند دقیقه در ماکروفر قرار بدهید و بعد که کاملا سرد شد حدود یک پیمانه از مواد تخم مرغی را برداشته و با کره ذوب شده در ظرفی جداگانه بصورت دورانی با لیسک مخلوط کنید.

مرحله چهارم ( اضافه کردن مخلوط آرد )

مخلوط آردها را به مایع تخم مرغی طی دو مرحله اضافه کنید و با لیسک در یک جهت به صورت دورانی هم بزنید و در آخر مخلوط کره و مایع تخم مرغ مرحله دوم را به مخلوط کیک اضافه کنید و باز در یک جهت با لیسک هم بزنید.

مرحله پنجم ( پخت کیک )

ته قالب گرد 20 سانتی را کاغذ روغنی بیاندازید. مایه کیک را داخل قالب ریخته و در فر بمدت 50 دقیقه بگذارید بعد پخت نیم ساعت می توان با خلال دندان کیک را چک کرد. بدین صورت که اگر خلال را داخل کیک فرو کردید و تمیز درآمد کیک حاضر است. در پایان چند دقیقه روی کیک را گریل کنید و روی توری فلزی گذاشته تا سرد شود سپس از قالب خارج کنید و به دلخواه با شکلات آب شده تزئین کنید.

نکات و فوت و فن های کیک اسفنجی

  • این کیک در ظرف بسته چندین روز به خوبی و با کیفیت در دمای محیط باقی می ماند.
  • می توان مقداری زعفران دم کرده غلیظ به موادمون اضافه کنید.
  • می توان مواد دو قسمت کرد و به یکی مقدار پودر کاکائو بزنید.
  • حتما فر را از قبل گرم کنید تا به کیک فوق العاده برسید.
  • می توان از مقداری خامه فرم گرفته و توت فرنگی تزئین کرد.
5/5 - (2 امتیاز)

دسته بندی شده در: