هویج پلو یکی از غذاهای اصیل ایرانی می باشد که اصالت آن به شهر شیراز بر می گردد، هویج پلو را می توان با گوشت قلقلی یا مرغ ریش ریش شده یا مرغ فیله شده درست کرد، اگر می خواهید هویج پلو مجلسی داشته باشید پیشنهاد می شود از مرغ فیله شده که بصورت مکعبی خرد شده یا بصورت حلزونی پیچیده شده استفاده کنید. حتما هویج های خوب و خوش رنگی تهیه کنید. مقدار شکر گفته شد در این پلو به ذائقه شما بستگی دارد. امروز یک هویج پلو درجه یک با مرغ را باهم یاد می گیریم.

مواد لازم برای تهیه هویج پلو

برنج3 پیمانه
هویج3 عدد
شکر4 ق غذا خوری
فیله مرغ300 گرم
زرشکنصف پیمانه
خلال پسته و بادامبه مقدار لازم
کره50 گرم
نمک و فلفل سیاه و زردچوبهبه مقدار لازم
زعفران آب کردهبه مقدار لازم

طرز تهیه هویج پلو با مرغ

مرحله اول ( آماده سازی هویج )

ابتدا هویج را رنده ریز بزنید و داخل تابه کمی کره همراه روغن مایع ریخته سپس هویچ و 3 ق شکر را اضافه می کنیم و تفت می دهیم سپس مقدار آب جوش به هویج اضافه می کنیم تا خوب بپزد درب تابه را می گذاریم ، بعد از اینکه آبش تموم شد به هویج زرشک را به همراه 1 ق غذاخوری شکر اضافه می کنیم تا زرشک پف کند و در آخر خلال بادام که از قبل با مقدار گلاب خیس خورده و خلال پسته را اضافه می کنیم و مقداری تفت می دهیم و حرارت را خاموش می کنیم.

مرحله دوم ( آماده سازی مرغ )


مرغ را بصورت حبه ایی تیکه نمایید. می توانید بصورت نوار باریک برش بزنید و بشکل میگو حلقه نمایید با یک خلال دندان نگه دارید و داخل تابه مقداری کره ریخته و به مرغ نمک و فلفل سیاه اضافه می کنیم و یا می توان مرغ ها را مزه دار کرد سپس سرخ کنید.

مرحله سوم ( دم گذاشتن برنج )

برنج را از قبل با آب و نمک خیس کرده روی حرارت می گذاریم و آبکش می کنیم در این مرحله می توانید هویج پلو و مرغ را لا به لای برنج ریخته و دم بگذارید و یا برنج را دم بگذارید وقتی دم کشید مقداری زعفران روی برنج ریخته و آن را در ظرف سرو ریخته و با هویج و مرغ حلزونی تزئین کنید اگر برای مهمانی ها هویج پلو را انتخاب کردید روش دوم مناسب تر می باشد.

نوش جان

نکات و فوت و فن های هویج پلو با مرغ حلزونی

  • اگر دوست داشتید بجای مرغ حلزونی یک عدد سینه مرغ را بپزید و ریش ریش کنید.
  • هویج را بصورت اریب روی رنده بکشید.
  • شکر نباید زیاد حل شود زیرا کاراملی شکل شده و روی شکل غذا تاثیر می گذارد.
3.9/5 - (8 امتیاز)

دسته بندی شده در: