شامی ترش شمالی یکی از غذاهای اصیل شمالی است که به دلیل استفاده از رب انار و نارنج در آن طعم لذیذ و جذابی دارد. به شامی ترش ترشه شامی نیز گفته می شود که شما می توانید آن را تهیه و با برنج یا نان و حتی خالی میل کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه شامی ترش شمالی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه شامی ترش شمالی

گوشت چرخ کرده300 گرم
پیاز متوسط2 عدد
گشنیز یا جعفری خرد شده2 تا 3 ق غذا خوری
رب گوجه1 و 1/2 ق غذا خوری
آب2 لیوان
رب انار ترش1 و 1/2 ق غذا خوری
آب نارنج1/4 لیوان
سیب زمینی متوسط2 عدد
گوجه2 عدد
نمک، فلفل و زردچوبهبه میزان لازم

طرز تهیه شامی ترش شمالی

مرحله اول: ورز دادن مواد لازم

گوشت چرخ کرده را در یک کاسه بریزید سپس پیاز را پوست کنید و با رنده خرد کنید سپس به کاسه اضافه کنید و در ادامه ادویه ها و نمک را اضافه کرده و با دست مواد را خوب ورز دهید تا ترکیب شوند. گشنیز و جعفری را پاک کنید و با آب بشورید سپس خرد کنید و به مواد اضافه کنید.

مرحله دوم: سرخ کردن شامی ها و تهیه سس

در ادامه در یک تابه روغن بریزید و مانند کتلت مواد را در تابه قرار دهید و روی حرارت ملایم بزارید تا پخته و سرخ شود. پیاز دیگر را خرد کنید و در یک تابه دیگر روغن بریزید و پیزا را در آن سرخ کنید و به آن نمک و ادویه های دیگر را اضافه کنید سپسس رب انار و گوجه را اضافه کنید و خوب هم بزنید.

مرحله سوم: پخت شامی ترش شمالی

آب را به تابه حاوی رب اضافه کنید و هم بزنید سپس صبر کنید تا به جوش بیاید و وقتی جوشید شامی ها را به آن اضافه کنید و به مدت 30 دقیقه بزارید شامی ترش شما بپزد سپس گاز را خاموش کنید. سیب زمینی ها را پوست کنید و خلالی خرد کرده و در تابه سرخ کنید. گوجه را نیز خرد کنی و سرخ کنید سپس سیب زمینی و گوجه را دور شامی ترش بچینید و نوش جان کنید.

فوت و فن های طرز تهیه شامی ترش شمالی

  1. اگر آب نارنج در دسترس نبود می توانید از آب غوره نیز استفاده کنید.
  2. برای اینکه مزه شامی شما ملس شود بهتر از از مقداری رب انار شیرین نیز استفاده کنید.
  3. استفاده از سیب زمینی یا گوجه در این غذا سلیقه ای است و در صورت دوست نداشتن می توانید آن را حذف کنید.
Rate this post

دسته بندی شده در: