شربت آلو سیاه یکی از شربت های تابستانی است که همان طور از نام آن مشخص است با آلو سیاه که به آلو بخارا نیز معروف است تهیه می شود. از خواص این آلو می توان به درمان یبوست، کنترل دیابت، کاهش وزن و… اشاره کرد. اگر از آلو بخارایی که به طور کامل نرسیده است استفاده کنید ممکن است کمی شربت شما مزه ترش بگیرد. شاید شما تا به حال اسم شربت آلو سیاه را نشنیده باشید و فقط فکر کنید می توان با آلو لواشک تهیه کرد اما باید گفت با آلو سیاه می توان شربت و مربا نیز تهیه کرد. امروز در آشمزی طرز تهیه شربت آلو سیاه را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه شربت آلو سیاه

آلو سیاه1 کیلوگرم
شکر1 کیلوگرم
آب2 لیوان
آبلیموی تازه2 ق غذا خوری
وانیل1 ق چای خوری

طرز تهیه شربت آلو سیاه

مرحله اول: آماده کردن آلو ها

آلو ها را با آب بشویید و با چاقو آلو سیاه ها را برش دهید و هسته آن را جدا کنید. برای اینکه پوست آلو ها به راحتی جدا شود ابتدا در یک قابلمه کمی آب بریزید و روی شعله قرار دهید تا بجوشد. وقتی آب جوش آمد آلو ها را به آن اضافه کنید و بزارید در حدود 2 دقیقه قل بخورد. سپس از درون قابلمه آلو ها را خارج کنید و با آب سرد آبکشی کنید در ادامه پوست آلو ها را به راحتی جدا کنید ولی دور نریزید.

مرحله دوم: اضافه کردن شکر به آلو ها

در یک قابلمه یک لایه شکر بریزید و روی آن را آلو بریزید و دوباره این کار را انجام دهید. درب قابلمه را بزارید و مواد را برای چند ساعت در یخچال قرار دهید تا شکر در آلو ها حل شود و همین طور آلو ها آب بیندازد.

مرحله سوم: رنگ پس دادن آلو ها

پوست آلو ها را که جدا کرده بودید به همراه 2 لیوان اب در یک قابلمه بریزید و 2 تا 3 قاشق به آن شکر بیفزاید و بزارید روی شعله کمی بجوشد.

مرحله چهارم: پخت شربت

آبی که از پوست آلو ها بدست امده بود را آبکش کنید و تفاله های آن را بیرون بریزید. آبی که از شکر و آلو ها با هم مخلوط کرده بودید را نیز اضافه کنید و هم بزنید و درون یک قابلمه بریزید و روی شعله قرار دهید تا بجوشد و قوام بیاید. بعد از اینکه غلیظ شد زیر گاز را خاموش کنید و بزارید سرد شود و سپس آن را با آب میل کنید.

فوت و فن های طرز تهیه شربت آلو سیاه

  1. شما می توانید مربای این شربت را نیز همزمان با تهیه شربت آن تهیه کنید به این صورت که مقداری از شربت را برداشته و آلو سیاه ها را به آن اضافه کنید و بزارید کمی بپزد و مربای شما اماده است.
  2. به جای شکر می توانید از عسل نیز استفاده کنید که آن را سالم تر می کند.
3.8/5 - (5 امتیاز)

دسته بندی شده در: