خورشت قورمه گیلانی یکی از خورشت های محلی و سنتی گیلان است که عطر و طعم جذابی دارد. تفاوت این قورمه با قورمه معمولی در این است که در تهیه آن از گوجه و بادمجان استفاده می شود که این غذا را متنوع تر می کند. شما می توانید این غذا را را تهیه و از آن در مهمانی ها و مراسمات خود استفاده کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه خورشت قورمه گیلانی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه خورشت قورمه سبزی گیلانی

مرغ۳ تکه
پیاز۱ عدد متوسط
لوبیا چشم بلبلی۱ پیمانه
سبزی قورمه سبزی۲۵۰ گرم
بادمجان۳ عدد
گوجه۳ عدد
نمک، فلفل و زردچوبهبه میزان لازم
آبغوره یا نارنجکمی

طرز تهیه خورشت قورمه سبزی گیلانی

مرحله اول: تفت دادن پیاز

ابتدا پیاز را پوست کنید و خرد کنید سپس در یک تابه روغن بریزید و آن را روی گاز قرار دهید سپس پیاز ها را اضافه کنید و تفت دهید تا سبک شود در ادامه ادویه ها را همراه مرغ اضافه کنید.

مرحله دوم: اضافه کردن لوبیا

در این مرحله بعد از اینکه مقداری مرغ را تفت دادید لوبیا چشم بلبلی خیس شده از قبل را به مواد اضافه کنید و دوباره هم بزنید سپس مقداری آب اضافه کنید در ادامه سبزی های قورمه سبزی را پاک کنید و با آب بشورید سپس خورد کنید و بعد از خورد کردن با مقداری روغن سرخ کنید سپس به مواد اضافه کرده و درب قابلمه را ببندید تا مواد کمی بپزد.

مرحله سوم: سرخ کردن بادمجان و گوجه

بادمجان ها را پوست کنید و خرد کنید سپس در مخلوط آب و نمک قرار دهید تا تلخی بادمجان مقداری گرفته شود بعد از این کار بادمجان ها را با یک دستمال خشک کنید و در تابه روغن ریخته و بادمجان ها را در آن سرخ کنید. بعد از سرخ شدن بادمجان ها گوجه ها را با آب بشورید و حلقه ای خورد کنید و در تابه سرخ کنید.

مرحله چهارم: تهیه خورشت قورمه گیلانی

گوجه و با بادمجان سرخ شده با به مواد خورشت پخته شده اضافه کنید. مقداری نارنج یا غوره نیز اضافه کنید و نمک را نیز بیفزایید و بعد از چند دقیقه که مواد با هم ترکیب شدند گاز را خاموش کنید نوش جان.

فوت و فن های طرز تهیه خورشت قورمه گیلانی

  1. به جای مرغ می توانید از گوشت مرغابی یا اردک نیز در تهیه این خورشت استفاده کنید.
  2. لوبیا چشم بلبلی را حتما از شب قبل در آب خیس کنید تا کمی از نفخ آن گرفته شود.
  3. به جای نارنج یا غوره برای طعم دهی از چند پر لیمو عمانی نیز می توانید استفاده کنید.
5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: