آیس کافی یک نوشیدنی است که حاوی قهوه بوده و سرد سرو می شود. به آیس کافی قهوه یخ زده نیز گفته می شود. قهوه یخ زده معمولا با قدرت بالاتری نسبت به قهوه معمولی دم می شود. منشا این نوع از قهوه به الجزایر باز می گردد که با شربت آب و قهوه سرد تهیه می شده است. قهوه سرد توسط کمپین بازاریابی کمیته تبلیغات تجارت مشترک قهوه ایالات متحده در سال 1920 رایج شد. خیلی بعد، توسط فروشگاه های زنجیره ای مانند برگر کینگ، دانکین دوناتز و استارباکس به بازار عرضه شد که امروزه در کافی شاپ ها نیز سرو می شود. برای تهیه آیس کافی می توانید از انواع قهوه ها استفاده کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه آیس کافی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای آیس کافی

قهوه فوری1 ق غذاخوری
آب گرم1 ق غذاخوری
شیر1 لیوان

طرز تهیه آیس کافی

مرحله اول: تهیه آیس کافی با قهوه فوری

در یک لیوان 1 قاشق غذاخوری قهوه فوری را بریزید. مقداری آب را در کتری ریخته و روی گاز قرار دهید تا به جوش آید. به اندازه یک قاشق غذاخوری از آب جوش را به قهوه فوری اضافه کنید و با همزن برقی خیلی هم بزنید تا حجم آن دو برابر شده و کرمی رنگ شود و فوم دار شود. شیر را در ظرف ریخته و روی شعله قرار دهید تا جوش بیاید. وقتی شیر جوش آمد بذارید کمی سرد و خنک شود.

مرحله دوم: ترکیب کردن مواد آیس کافی

در ظرف مناسبی که می خواهید آیس کافی را در آن سرو کنید مقدرای یخ یا چند قالب یخ بریزید سپس شیر جوشیده و سرد شده را به به ظرف حاوی یخ اضافه کنید. قهوه فوم داده شده را نیز اضافه کنید و کمی هم بزنید تا ترکیب شود.

مرحله سوم: تهیه آیس کافی با اسپرسو

اسپرسو یکی از نوشیدنی های پرطرفدار ایتالیایی است که ترکیب آن با شیر هم بسیار جذاب است. ممکن است شما بخواهید آیس کافی خود را با قهوه اسپرسو تهیه کنید و به دستگاه اسپرسو ساز دسترسی نداشته باشد که در این صورت می توانید از موکاپات به راحتی استفاده کنید. اگر قهوه شما آسیاب شده است این مرحله را نادیده بگیرید در غیر این صورت درجه آسیاب را به روی درجه موکاپات قرار داده و اقدام به آسیاب کردن کنید. موکاپات را تا جایی که معمولا با خط مشخص می شود را از آب پر کنید. سبد موکاپات را از قهوه پر کرده و با قاشق قهوه را فشرده کنید سپس روی موکاپات قرار دهید. نکته مهم این است که برای فشردن قهوه نباید خیلی این کار را انجام دهید چون باعث فشردن زیاد از حد قهوه شده و موکاپات منفجر می شود. سپس در محفظه ای که قهوه در آن جمع می شود را ببندید. موکاپات را روی شعله کم گذاشته تا قهوه به آرامی تشکیل شود و فوران نکند. پس از اتمام جوشدن مخزن خروجی حالت اولیه خود را از دست می دهد و شروع به پاشیدن می کند. ادامه مراحل طرز تهیه آیس کافی نیز به صورت بالا است.

مرحله چهارم: تهیه آیس کافی با قهوه ترک

قهوه را داخل قهوه جوش ریخته سپس شیر را اضافه می کنیم؛ هم می زنیم تا کمی حل و یک رنگ شود. شکر را اضافه می کنیم و هم می زنیم سپس گاز را روشن کرده روی حرارت می گذاریم تا یکدست شود. ادامه مراحل طرز تهیه آیس کافی به صورت بالا است.

فوت و فن های طرز تهیه آیس کافی

  1. هر چقدر یخ بیشتری بریزید آیس کافی شما خوشمزه تر می شود.
  2. اگر دوست دارید آیس کافی را شیرین بخورید می توانید به شیر آن کمی شکر اضافه کنید.
Rate this post

دسته بندی شده در: