ترشی هفت بیجار یکی از ترشی های بسیار خوشمزه و راحت گیلانی می باشد که بیشتر این ترشی در شهر های شمالی تهیه می شده ولی امروزه به دلیل محبوبیت این ترشی در همه جای ایران طرفدار دارد و به راحتی تهیه می شود. این ترشی بسیار ریز است و حتی در بعضی از رسپی ها مواد چرخ می شوند و کاملا له شده هستند. این ترشی بجای سرکه با آبغوره تهیه می شود. امروز در آشمزی طرز تهیه ترشی هفت بیجار شمالی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه ترشی هفت بیجار شمالی

بادمجان قلمی5 عدد
فلفل سبز تند400 گرم
گوجه سبز یا گوجه نارس5 عدد
هویج5 عدد
سبزی معطر (نعناع، پونه، خالیواش، چوچاق)200 گرم
سیر1 بوته
نمکنوک ق چای خوری
سرکه یا آبغورهبه مقدار لازم
زردچوبه، تخم گشنیز، گلپربه مقدار لازم

طرز تهیه ترشی هفت بیجار گیلانی به روش اصلی

مرحله اول: آماده سازی مواد

ابتدا باید هویج پوست بگیرید و بشورید، بادمجان ها را به همراه فلفل گوجه نارس داخل آب انداخته و بشورید و روی یک دستمال نخی قرار دهید تا آب اضافه مواد کشیده شود.

مرحله دوم: خرد کردن

حالا باید سر و ته بادمجان را بزنید و کمی خرد کنید. فلفل ها و گوجه نارس و هویج را خرد کنید. سیر را پوست بگیرید و خرد کنید. حالا باید همه مواد را داخل خرد کنید کاملا ریز خرد کنید و یا می توانید چرخ کنید و یا با دست رنده کنید. حالا باید بادمجان و گوجه را داخل سبد ریخته و آب آن را با دست بگیرید.

مرحله سوم: مخلوط کردن مواد

حالا باید همه مواد خرد شده را داخل یک لگن بریزید و سبزی خرد شده را به همراه ادویه ها و نمک اضافه کنید و هم بزنید تا مواد مخلوط شود. شیشه مورد نظر را از قبل بشورید و استریل کنید.

مرحله چهارم: تهیه ترشی هفت بیجار

سپس مواد خرد شده را داخل شیشه ریخته و روی ان آبغوره یا سرکه قرمز را بریزید و درب ظرف بسته و برای 4 الی 5 روز صبر کنید تا آماده شود و بعد به یخچال یا جای خنک منتقل کنید. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه ترشی هفت بیجار خوشمزه و راحت با آبغوره

  1. می توانید از سرکه قرمز نیز ساتفاده کنید.
  2. حتما موادی مثل گوجه و بادمجان را که آب گرفتید برای چند ساعت داخل سبد قرار دهید و بعد مخلوط کنید.
  3. اگر سبزی محلی نداشتید از سبزی خشک استفاده کنید.
3.3/5 - (12 امتیاز)

دسته بندی شده در: