موساکا غذایی است که از ترکیب صیفیجات و گوشت تهیه می شود این غذا مربوط به امپراطوری عثمانی می باشد و در کشورهای وابسته به آن نیز جزو غذاهای اصلی قرار دارد. ریشه اسم این غذا یونانی می باشد و یکی از غذاهای اصلی آنها نیز به حساب می آید. این غذا گزینه مناسبی برای پذیرایی عصرانه است و به عنوان پیش غذا هم بسیار مناسب است و مزیت این غذا نسبت به پیش غذاهای دیگر این است که این غذا را می توانید از روز قبل مهمانی تهیه کرده و نیم ساعت قبل از سرو داخل فر قرار دهید. امروز قصد داریم تا طرز تهیه موساکا یونانی با گوشت و بادمجان را به شما آموزش دهیم پس با آشمزی همراه باشید.

مواد اولیه مورد نیاز برای تهیه موساکا:

گوشت چرخ شده500 گرم
بادمجان6 عدد
فلفل دلمه2 عدد
سیب زمینی6 عدد
سس بشامل1/5 پیمانه
پنیر پیتزا2 پیمانه
رب گوجه فرنگی3 قاشق سوپ خوری
نمک و فلفلبه میزان لازم
روغنیه میزان لازم

طرز تهیه موساکا یونانی گوشت و بادمجان مجلسی:

مرحله اول آماده سازی بادمجان:

بادمجان ها را پوست گرفته و به صورت حلقه ای برش می دهیم و به مدت 30 دقیقه داخل آب و نمک قرار می دهیم تا تلخی بادمجان گرفته شد. حالا داخل تابه ای روغن ریخته و بادمجان ها را داخل آن سرخ می کنیم.

مرحله دوم آماده سازی سیب زمینی:

سیب زمینی ها را حلقه ای برش می دهیم و داخل تابه ای آنها را به همراه روغن خوب سرخ می کنیم و آماده می گذاریم.

مرحله سوم تهیه سس گوشت:

داخا تابه ای که سیب زمینی را سرخ کردیم گوشت را به همراه فلفل دلمه ای نگینی شده خوب تفت می دهیم و به آن نمک و فلفل می افزاییم و تا جاییکه رنگ گوشت تغییر کند آنها را تفت می دهیم حالا رب را به گوشت افزوده خوب تفت می دهیم تا رنگ رب آزاد شود حالا درب تابه را می گذاریم و حرارت را کم می کنیم تا 15 دقیقه بماند و خوب پخته شود.

مرحله چهارم تهیه موساکا یونانی:

داخل ظرف پیرکسی را چرب می کنیم و کف ظرف را سیب زمینی چیده و بعد یک لایه بادمجان می چینیم و بعد یک لایه سس گوشتی و در نهایت یک لایه سس بشامل می ریزیم این مراحل را تکرار می کنیم تا مواد به اتمام برسد حالا با پنیر پیتزا سطح موساکا را پوشش می دهیم.

مرحله پنجم پخت موساکا یونانی:

حالا موساکا آماده شده را داخل گرم شده با دمای 180 درجه سانتی گراد به مدت 15 دقیقه می پزیم و بعد برش و سرو می کنیم نوش جان.

نکات و فوت و فن تهیه موساکا یونانی:

  1. مرحله قرار دادن بادمجان ها در آب و نمک به کمتر جذب کردن نمک به بادمجان ها کمک می کند.
  2. برای لذیذ تر شدن سس بشامل 2 قاشق غذا خوری خامه صبحانه به آن بیفزایید.
  3. می توانید سیب زمینی ها را به جای سرخ کردن بپزید و بعد برش دهید.
4.7/5 - (4 امتیاز)

دسته بندی شده در: