دوشاب یومورتا یک صبحانه مقوی آذربایجان غربی و ارومیه است که در زمان کوتاهی قابل تهیه است. دوشاب به معنای شیره انگور است و یومورتا نیز به معنای تخم مرغ است که این دو مورد از مواد اصلی این غذا محسوب می شوند. این غذا به دلیل استفاده از مواد گرم در آن می تواند برای افرادی که از مشکلات استخوان رنج می برند نیز مناسب باشد. این غذا دارای انرژي زیادی است از این رو می تواند گزینه خوبی برای کودکان نیز باشد. امروز در آشمزی طرز تهیه دوشاب یومورتا را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه دوشاب یومورتا

گردو10 عدد
کنجد1 ق غذا خوری
روغن کرمانشاهی1 ق غذا خوری
تخم مرغ4 عدد
شیره انگور3 الی 4 ق غذا خوری

طرز تهیه دوشاب یومورتا

مرحله اول: تفت دادن گردو و کنجد در تابه

ابتدا گردو ها را شکسته و کمی با گوشکوب خرد و پودر کنید یا می توانید با استفاده از یک چاقو کمی گردو ها را خرد کنید. سپس در یک تابه روغن کرمانشاهی را بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا گرم شود سپس گردو ها و کنجد را به تابه اضافه کرده و مواد را خوب تفت دهید.

مرحله دوم: اضافه کردن تخم مرغ به تابه

در این مرحله وقتی کمی مواد سرخ شد شیره انگور را اضافه کرده و باز هم مواد را تفت دهید و هم بزنید. در ادامه تخم مرغ ها را در تابه بشکنید و ابتدا فقط سفیده را هم زده و وقتی کمی سفیده پخت زرده را نیز با مواد مخلوط کنید تا تخم مرغ به تمام قسمت های تابه برسد.

مرحله سوم: پخت دوشاب یومورتا

بزارید مواد کمی روی حرارت ملایم بپزد و تخم مرغ ها مانند املت سفت شده سپس گاز را خاموش کنید و دوشاب یومورتا را در ظرف سرو ریخته و همراه نان میل کنید نوش جان.

فوت و فن های طرز تهیه دوشاب یومورتا

  1. شما می توانید به جای شبیره انگور از شیره توت یا خرما و حتی شیره های دیگر نیز استفاده کنید.
  2. از مقداری دارچین و هل نیز برای عطر و طعم دهی بیشتر به این غذا می توان استفاده کرد.
  3. اگر از طعم روغن محلی خوشتان نمی آید می توانید این غذا را با روغن معمولی نیز تهیه کنید.
  4. برای تزیین روی این غذا می توانید از گردو یا پودر گل محمدی نیز استفاده کنید تا جذاب تر شود.
3/5 - (2 امتیاز)

دسته بندی شده در: