شیرینی نازک یکی از شیرینی های سنتی قزوین است که شما می توانید آن را در خانه تهیه و برای پذیرایی های عید خود از آن استفاده کنید. این شیرینی به همراه پسته و سایر مواد به صورت رولی تهیه می شود. امروز در آشمزی طرز تهیه شیرینی نازک را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه شیرینی نازک

روغن مایع100 گرم
پودر قند110 گرم
تخم مرغ4 عدد
ماست200 گرم
آرد900 گرم
آب ولرم1/2 پیمانه
مایه خمیر1 ق غذا خوری
شکر1 ق غذا خوری

مواد لازم برای طرز تهیه مواد میانی و رومال

پودر پسته200 گرم
پودر قندبه میزان لازم
پودر هلمقداری
زرده تخم مرغ برای رومال2 عدد
روغن مایع برای رومال1 ق غذا خوری
زعفران برای رومالمقداری

طرز تهیه شیرینی نازک

مرحله اول: فعال شدن مایه خمیر

در یک لیوان یا کاسه آب ولرم را بریزید سپس مایه خمیر را روی آب بپاشید و شکر را به آن اضافه کنید و درب ظرف را گذاشته و 10 دقیقه زمان دهید تا فعال شود. تخم مرغ ها را در یک ظرف بشکنید و با همزن برقی به خوبی هم بزنید.

مرحله دوم: ترکیب کردن مواد لازم

به مایه خمیر عمل آمده روغن و ماست اضافه کنید سپس پودر قند را الک کرده و به مواد بیفزایید و با همزن به خوبی هم بزنید. در آخر آرد الک شده را در سه مرحله به مواد اضافه کرده و هم بزنید. خمیر را دریک سطح آردپاشی شده قرار دهید و به مدت 10 دقیقه ورز دهید تا یک خمیر لطیف حاصل شود.

مرحله سوم: پهن کردن خمیر

خمیر را در یک کاسه چرب شده قرار دهید و روی آن سلفون بکشید و به مدت 90 دقیقه به آن زمان دهید تا خمیر دو برابر شود. بعد از استراحت خمیر کمی آن را ورز دهید و به 4 قسمت تقسیم کنید. هر قسمت را روی سطح آردپاشی شده با وردن به عرض 20 سانت پهن کنید و کمی روغن روی آن بمالید.

مرحله چهارم: تهیه مواد میانی

پودر پسته و هل را در یک کاسه بریزید سپس پودر قند را الک کرده و به مواد بیفزایید و مواد را هم بزنید تا مخلوط شوند. با قاشق از مواد برداشته و روی خمیر بریزید سپس آن را رول کنید و با چاقو یا کاتر برش بزنید و شیرینی ها را در سینی فر بچینید. زرده تخم مرغ و زعفران را همراه روغن در یک ظرف ریخته و خوب هم بزنید و روی شیرینی ها رومال کنید و صبر کنید تا خشک شود سپس دوباره رومال کنید.

مرحله پنجم: پخت شیرینی در فر و بدون فر

شیرینی ها را در فر با دمای 180 درجه به مدت 25 دقیقه در فر قرار دهید تا شیرینی ها به خوبی بپزد. اگر فر در دسترس نبود می توانید شیرینی ها را در یک تابه دو طرفه چیده و یک دمکنی روی درب قرار داده و تابه را روی حرارت ملایم قرار داده تا شیرینی ها بپزد.

فوت و فن های طرز تهیه شیرینی نازک

  1. اگر از فر برقی یا تستر استفاده می کنید دما باید روی 170 درجه باشد و شیرینی به مدت 30 تا 35 دقیقه بپزد.
  2. شما می توانید این شیرینی را به جای پودر پسه با پودر گردو یا ترکیب گردو و پسته تهیه کنید.
  3. برای اینکه شیرینی ها در فر خشک نشود می توانید یک ظرف آب در فر قرار دهید تا رطوبت فر تامین باشد.
1/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: