شربت زغال اخته یکی از شذبت هایی است که می توانید در روز های گرم تابستان تهیه و با استفاده از آن بدن خود را خنک نگه دارید. زغال اخته گیاه بومی غرب آسیا تا جنوب اروپا است که در ایران بیشتر در منطقه الموت قزوین یافت می شود که در یکی از روستاهای الموت به نام هیر هر ساله جشنواره زغال اخته برگزار می شود. از خواص زغال اخته می توان به خواص آنتی اکسیدانی آن ها توجه کرد. طرز تهیه این شربت بسیار آیان بوده و به مواد خاصی نیاز ندارد. امروز در آشمزی طرز تهیه شربت زغال اخته را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه شربت زغال اخته

زغال اخته400 گرم
شکر700 گرم
آب3 پیمانه
جوهر لیمودر صورت تمایل مقداری

طرز تهیه شربت زغال اخته

مرحله اول: آماده کردن مواد لازم

زغال اخته ها را با آب بشویید و در آبکش ریخته تا آب آن به طور کامل خارج شود. یک قابلمه را 3 پیمانه آب ریخته و روی حرارت قرار دهید و سپس به آن 700 گرم شکر اضافه کنید و هم بزنید تا زمانی که شکر به خوبی در آن حل شود. زغال اخته ها را در یک توری بریزید.

مرحله دوم: ترکیب کردن مواد و پخت شربت زغال اخته

زغال اخته ها را که در توری گذاشته بودید در قابلمه حاوی آب و شکر قرار دهید و کمی صبر کنید وقتی کف کرد کف ها را با قاشق بردارید. پس از قوام آمدن توری را از قابلمه درآورید. شاید ندانید قوام آمدن به چه معناست؛ قوام آمدن به زمانی گفته می شود که شربت غلیظ شده است. کف های باقی مانده را نیز بگیرید. اجازه دهید خنک شود بعد از مدتی شربت شما قابل استفاده است می توانید مقداری از آن را با آب ترکیب کرده و میل کنید.

فوت و فن های طرز تهیه شربت زغال اخته

  1. مقدار شکر بستگی به ترشی زغال اخته دارد و شما می توانید تست کنید و مقدار شکر را کم یا زیاد کنید.
  2. در صورت تمایل در آخر کمی جوهر لیمو به شربت اضافه کنید تا از کپک زدن جلوگیری کند.
  3. در زمان پخت بهتر است از ظرفی استفاده شود که جای اضافی داشته باشد.
4/5 - (6 امتیاز)

دسته بندی شده در: