شربت شاه توت یکی از شربت های خوشمزه و مخصوص تابستانی است که مانند سایر شربت ها به راحتی در خانه امکان تهیه دارد و می توانید با یخ و کمی آب میل کنید و لذت ببرید. از خواص شاه توت می توان به احتمال ابتلا به سرطان را کاهش می دهد، کم خونی را درمان می کند، برای بینایی مفید است و… می توان اشاره کرد. شاه توت دارای مزه ترش و شیرین هست که باعث می شود جتی کسانی که طعم شیرین شربت را دوست ندارند نیز از این شربت خوششان می آید. امروز در آشمزی طرز تهیه شربت شاه توت را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه شربت شاه توت

شاه توت1 کیلو
شکر5 لیوان
آب1 لیتر
گلاب1/2 لیوان
آبلیمو1 ق غذاخوری

طرز تهیه شربت شاه توت

مرحله اول: آماده کردن شاتوت ها

شاتوت ها را ابتدا پاک کنید و دم و تا حدودی برگ های سبز آن را جدا کنید. شاتوت ها را در یک ظرف بریزید و آب را باز کنید و شاتوت ها را به آرامی بشویید تا له نشوند.

مرحله دوم: اضافه کردن شکر

شاه توت هایی را که شسته بودید در یک کاسه بریزید سپس به مقدار گفته شده در دستور به آن آب و سپس شکر اضافه کنید.

مرحله سوم: پختن شاه توت

مواد ترکیب شده را در یک قابلمه بریزید و روی گاز قرار دهید. گاز را روشن کنید و درب ظرف را ببندید و بزارید شربت کمی بپزد. بعد از مدتی شربت را از روی گاز بردارید و صبر کنید کمی سرد شود.

مرحله چهارم: رد کردن از صافی و اضافه کردن گلاب

بعد از سرد شدن با استفاده از یک صافی یا یک پارچه تمیز شربت را از آن رد کنید تا آب شربت جدا شود. آب شربت را در داخل یک قابلمه بریزید و مقداری گلاب و آبلیمو به آن اضافه کنید و هم بزنید. شربت را دوباره روی گاز قرار دهید تا قوام بیاید. سپس گاز را خاموش کنید و بزارید کمی شربت سرد شود و درادامه در لیوان سرو مقداری از شربت را بریزید سپس چند تکه یخ و آب به آن اضافه کنید و هم بزنید.

فوت و فن های طرز تهیه شربت شاه توت

  1. اگر شربت در حین پختن کف کرد با قاشق کف روی آن را بگیرید این کار باعث شفاف تر شدن و خوش رنگ تر شدن شربت شما می شود.
  2. برای اینکه ماندگاری شربت شما بیشتر شود حتما از چند قطره آبلیمو در آن استفاده کنید.
  3. شربت را کمی شل تر بردارید چون بعد از سرد شدن کمی غلظت شربت شما بیشتر می شود.
3.3/5 - (3 امتیاز)

دسته بندی شده در: