دلمه کدو سبز یکی از غذاهای اصیل ایرانی با اصالتی آذربایجانی می باشد که با چاشنی ترش و شیرین تهیه می شود. این دلمه همانند دلمه های دیگر تهیه می شود فقط کمی به احتیاط بیشتر برای خالی کردن مواد داخل شکم کدو نیاز دارد چون کدو کمی ترد و شکننده است اما در نهایت دلمه ای بسیار لطیف و خوشمزه تهیه می شود. امروز قصد داریم تا طرز تهیه دلمه کدو سبز آذربایجانی با گوشت در فر را به شما آموزش بدهیم.

مواد اولیه مورد نیاز جهت تهیه دلمه کدو سبز:

کدو سبز6 عدد
پیاز2 عدد
سیر5 حبه
رب گوجه فرنگی4 قاشق غذا خوری
سرکه1/2 پیمانه
شکر2 قاشق غذا خوری
لپه1/2 پیمانه
برنج1 پیمانه
گوشت250 گرم
سیزی دلمه1 پیمانه
نمک، فلفل و زردچوبهبه میزان لازم

طرز تهیه دلمه کدو سبز با گوشت در فر:

مرحله اول آماده سازی برنج و لپه:

ابتدا برنج و لپه را می شوییم و به مدت 2 ساعت داخل آب خیس می کنیم. سپس برنج و لپه را به آب در حال جوش می افزاییم و زمان می دهیم تا برنج و لپه حدودا 80 درصد پخته شده باشند حالا برنج و لپه را آبکش کرده و آماده می گذاریم.

مرحله دوم آماده ساز مواد میانی:

پیاز و سیر را پوست می گیریم و خیلی ریز خرد می کنیم حالا داخل تابه مناسبی ریخته و به همراه روغن خوب تفت می دهیم تا طلایی شوند و عطر خوش از آنها بلند شود حالا کمی فلفل و زردچوبه هم می افزاییم و داخل روغن تفت می دهیم.

مرحله سوم افزودن گوشت:

در این مرحله گوشت را به همراه پیاز، سیر و ادویه ها کاملا تفت می دهیم تا رنگ گوشت تغییر کند و گوشت تقریبا پخته شود حالا سبزی کوفته را افزوده و خوب همه مواد را با هم مخلوط کرده و تفت می دهیم.

مرحله چهارم افزودن برنج و لپه:

در نهایت کار لپه و برنج را هم به باقی مواد می افزییم و همه مواد را با هم مخلوط می کنیم (با احتیاط که برنج ها خرد نشوند) و بعد از روی حرارت برمی داریم.

مرحله پنجم آماده سازی کدو:

مغز کدوها را با هر وسیله ای که در دسترس دارید خالی کنید البته در ابزار آشپزخانه ابزار مخصوص این کار وجود دارد، اگر در دسترس نداشتید از قاشق چایخوری کوچک برای خالی کردن مغز کدو استفاده کنید.

مرحله ششم پر کردن کدو ها:

داخل کدوها را با مواد آماده شده پر کنید خوب فشرده کنید تا مواد بیشتری داخل کدوها جا شود حالا دلمه های آماده شده را داخل ظرفی که بتوان داخل فر گذاشت می چینیم.

مرحله هفتم آماده سازی سس دلمه کدو:

یک تابه کوچک را روی حرارت می گذاریم و کمی روغن داخل آن می ریزیم حالا رب و کمی زردچوبه را افزوده و خوب داخل روغن تفت می دهیم تا خوب رنگ باز کند سپس سرکه و شکر را افزوده و خوب مخلوط می کنیم تا شکر کاملا داخل سس حل شود حالا سس آماده شده را روی دلمه ها می ریزیم.

مرحله هشتم پخت دلمه کدو سبز:

ظرف حاوی دلمه ها را داخل فر گرم شده با دمای 180 درجه سانتی گراد قرار داده و به مدت 15 تا 20 دقیقه می پزیم و بعد از فر خارج کرده و نوش جان کنید.

نکات و فوت و فن تهیه دلمه کدو آذربایجانی:

  1. اگر تمایل ندارید دلمه شما طعمی شیرین داشته باشد شکر را حذف کنید.
  2. دلمه را می توانید داخل قابمه چیده و روی حرارت گاز هم بپزید.
  3. سبزی کوفته شامل: جعفری، تره، نعنا، ترخون، مرزه و شوید به میزان مساوی می باشد.
5/5 - (2 امتیاز)

دسته بندی شده در: