امروز قصد داریم تا شما عزیزان را با یکی دیگر از غذاهای سنتی مردمان مشهدی و گنابادی آشنا کنیم. گندم پلو یکی از غذاهای سنتی و مجلسی گناباد می باشد. گندم پلو را با گندم پوست کنده لعاب دار به همراه گوشت قلقلی و یا سینه ی مرغ آماده می کنند. معمولا در گندم پلو از خلال نارنج و زعفران به همراه گوشت و یا مرغ برای تزئین استفاده می شود و در برنج فقط گندم را اضافه می کنند که همراه برنج بپزد. گندم پلو برای آن دسته از بانوانی که همیشه به دنبال غذاهای جدید هستن و دوست ندارند در منوی غذاییشان غذای تکراری را آماده کنند بسیار مناسب است. بنابراین همراه ما باشید برای طرز تهیه گندم پلو با گوشت قلقلی در آشمزی.

مواد لازم برای تهیه گندم پلو با گوشت قلقلی

برنج۴ پیمانه
گوشت چرخ کرده۳۰۰ گرم
گندم پوست کنده۱ لیوان
پیاز۲ عدد
نمک، فلفل سیاه، زردچوبهبه میزان لازم
آببه میزان لازم
روغن مایعبه میزان لازم
روغن جامد۱ قاشق غذا خوری
خلال نارنج۲ قاشق غذا خوری
زعفران۱ استکان

دستور پخت گندم پلو با گوشت قلقلی

مرحله اول: برنج و گندم

برنج و گندم را پاک کرده و بشوئید. به مقدار ۶ لیوان آب برای برنج و ۱ قاشق نمک برنج را در یک قابلمه خیس کنید. گندم را نیز به میزان ۱ لیوان آب ریخته و در ظرفی خیس کنید و زمان دهید تا به مقدار ۲-۳ ساعتی خیس بخورد و آماده شود.

مرحله دوم: پخت گندم پلو

گندم را آبکش کرده و به برنج اضافه کنید و به مقدار ۱ قاشق غذا خوری روغن جامد را اضافه کره و قابلمه را روی حرارت بگذارید. زمان دهید تا آب برنج تمام شود و در صورت دلخواه برنج را آبکش کرده و تهدیگ بیاندازید.

مرحله سوم: گوشت قلقلی

۱ عدد پیاز را رنده کرده و به همراه ادویه ها به گوشت اضافه کنید. ورز دهید تا گوشت یک دست شود. سپس به صورت قلقلی در آورده و در روغن مایع سرخ کنید.

مرحله چهارم: تزئینات

۱ عدد پیاز را خلالی خرد کرده و در روغن سرخ کنید و برای خوش رنگ شدنش از زردچوبه استفاده کنید. خلال نارنج را در آب بجوشانید و آبکش کنید این کار را ۲ تا ۳ مرتبه انجام دهید تا تلخی نارنج گرفته شود.

مرحله پنجم: سرو گندم پلو با گوشت قلقلی

در آخر پلو را در دیس کشیده و مقداری از برنج را با زعفران مخلوط کنید و روی پلو بریزید و گوشت ها را هم به همین صورت روی گندم پلو تزئین کنید و با پیاز داغ و خلال نارج دور پلو را نیز تزئین نمائید و در آخر به همراه سالاد و ترشی نوش جان فرمائيد.

نکات خوشمزه کننده در تهیه گندم پلو با گوشت قلقلی

  1. همانطور که گفته شد می توانی گندم پلو را با فیله مرغ آماده کنید و برای تزئین از هویج رنده شده نیز به علاوه موارد گفته شده استفاده کنید.
  2. می توانید از نان لواش و یا سیب زمینی نیز برای ته دیگ استفاده کنید.
  3. می توانید در صورت تمایل از خلال نارنج در برنج بریزید و دم بکشد برای عطر بیشتر.
  4. می توانید از ترکیب برنج ایرانی و خارجی برای قد کشیدن بهتر برنج نیز استفاده کنید.
  5. می توانید به جای روغن جامد از کره حیوانی نیز در برنج استفاده کنید.
 گندم پلو با گوشت قلقلی گنابادی

3/5 - (2 امتیاز)

دسته بندی شده در: